artrit.gen.tr https://www.artrit.gen.tr Artrit, Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2019, artrit.gen.tr Mon, 21 Mar 2016 00:00:00 +0000 Sat, 14 Dec 2019 00:00:00 +0000 60 Romatizmal Artrit https://www.artrit.gen.tr/romatizmal-artrit.html Mon, 26 Nov 2018 13:07:39 +0000 Romatizmal artrit, insanlarda meydana gelen önemli hastalıklardan biridir. Bu hastalık insanlarda uzun süreli olarak görüldüğü için meydana getirmiş olduğu belirtiler de uzun sürelidir. Romatizmal artrit, insanların tüm eklem ye Romatizmal artrit, insanlarda meydana gelen önemli hastalıklardan biridir. Bu hastalık insanlarda uzun süreli olarak görüldüğü için meydana getirmiş olduğu belirtiler de uzun sürelidir. Romatizmal artrit, insanların tüm eklem yerlerinde görülebilen bir hastalıktır. Özellikle bacaklarda ve bileklerde çok sık görülen bu durum çok şiddetli ağrılarıyla ünlüdür. Kişilerde bulunan bu hastalık sürekli olarak etkisini göstermez. Hastalık kişilerde varsa kronik bir şekilde ağrılar ortaya çıkar ve tekrar ortadan kalkar. İnsanlarda en çok görülen kronik iltihaplı hastalık olan romatizmal artrit, eklemlerde bozulmalar neden olur. Bu nedenle kişiler hareket etmese bile ağrılar etkilerini göstererek kişinin yaşam kalitesini bozar. Tıbbi olarak bu hastalığa kronik poliartritis denilmektedir. Romatizmal artrit problemi yaşayan insanlarda eklemler kıkırdaklar oluşur ve bu kıkırdaklar üzerinde iltihaplanmalar başlar. İltihaplanmalar zamanla kemiklere geçecek şiddetli ağrılara neden olur. Bu hastalığın bulunduğu kişilere çok ciddi antibiyotik tedavileri uygulanır. Kullanılan antibiyotik ilaçlar bazen 2500-3000 mg kadar büyük olmaktadır. Bazı insanlarda bu hastalığa müdahale edilmediği için ve hastalık aşırı bir şekilde arttığı için gözler ve ciltte olumsuz bir şekilde etkilenmektedir. Bu bölgeler genellikle şişmeler, morarmalar gibi durumlarla oluşmaktadır. 

Romatizmal artrit hastalığı kadınlarda erkeklere oranla beş kat daha fazla görülmektedir. Bu nedenle bu şikayet ile hastaneye gelen insanların yüzde sekseni kadınlardır. Yaşa göre oranlanacak olursa bu hastalık 40-50 yaşları arasında çok sık bir şekilde görülür. Bu yaşların ilerlemesiyle romatizmal artrit hastalığının görülme ihtimali daha da artar. Bu hastalık çocuklarda dahil olmak üzere hemen hemen herkeste ortaya çıkabilir. 

Romatizmal ArtritRomatizmal Artritin nedenleri nelerdir

Günümüzde kadar yapılan araştırmalara göre romatizmal hastalıkların başında gelen romatizmal artrit sorununun nedenleri tam olarak bilinmemektedir. Bu hastalıklar yapılan tıbbi tahminlere göre kişilerdeki bağışıklık sistemine bağlı olarak ortaya çıkmıştır. İnsanlardaki bağışıklık sisteminin kendi hücrelerine karşı savaş açıp bu hücreleri yok etmesi nedeniyle bu hastalık oluşmaktadır. Tabi ki bu durum tamamen tahminleri birleşiminden oluşmaktadır. Net olarak bilimsel bilgiler elde bulunmamaktadır. Bunun yanında bir diğer tahmin ise romatizmal artrit hastalığında çok fazla görülen genetik etkilerdir. Bu etkiler insanlarda anneden ya da diğer aile bireylerinden geçmiş olabilir. 

Romatizmal Artrit ne gibi belirtiler gösterir
 • Romatizmal artrit sorununda ilk görülen belirti tabi ki bazı eklemlerde oluşan ağrılardır. Bu ağrılar, günün özellikle sabah ve akşamları olmak üzere bazı saatlerinde çok şiddetli bir şekilde ağrımasıdır. Bu ağrılar o kadar şiddetli olur ki kişiler ciddi bir şekilde etkilenerek uykularından bile uyanabilirler. Bunun için yüksek dozlu ağrı kesiciler kullanılır. 
 • Bunun yanı sıra romatizmal artrit sorunu olan insanlarda meydana gelen bir diğer belirti, şiddetli şişme sorunlarıdır. Bu sorun eklemlerin bozulmasına bağlı olarak dolaşımın da olumsuz bir şekilde etkilenmesine bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Ağrıyan eklemde oluşan bu şişlik gezici olduğu için her gün farklı bir ekleme geçerek ağrılara neden olur. 
 • İnsanlarda sık görülen bir diğer belirtide eklem tutulmasıdır. Sık sık ortaya çıkan eklem tutulması, en az 15 dakika boyunca kişinin eklemini hareket ettirememesine neden olarak ciddi problemlere neden olur. Bu gibi belirtiler kişilerin hareketini zorlayarak kısıtlamalara neden olur. 
 • Eğer romatizmal artrit artmışsa  ve buna rağmen herhangi bir önlem alınmamışsa kişilerin çeşitli eklemlerinde iltihaplanmalar ortaya çıkabilmektedir. Bu durum nedeniyle sorun ilerlemeden tedavi şarttır. 
 • Artrit Romatizma https://www.artrit.gen.tr/artrit-romatizma.html Mon, 26 Nov 2018 19:27:31 +0000 Artrit romatizma, eklemlerde ve sinirlerde iltihaplanma ile meydana gelen romatizmal hastalığa verilen isimdir. En fazla görülen kronik iltihaplanma romatizma hastalığıdır. Eklemlerde deformasyonlara sebep olurken; kronik poliartrit ol Artrit romatizma, eklemlerde ve sinirlerde iltihaplanma ile meydana gelen romatizmal hastalığa verilen isimdir. En fazla görülen kronik iltihaplanma romatizma hastalığıdır. Eklemlerde deformasyonlara sebep olurken; kronik poliartrit olarak da tanımlanır. Romatoid artrit eklem kıkırdağı tutulmasına daha sonra akciğer, kalp, deri, kas gibi yapılarda tutulma ile sklerodermanın göstergesi olarak kendini belli eder. Bu hastalığın tanısında ayaklarınve ellerin filminin çekilmesi önemlidir. Tedavisinde ise kesin olarak yapılmazken; tamamen iyileşmesi mümkün olmayan hastalıklar arasında bulunur.

  Artrit romatizmanın sebepleri

  Bu hastalığın sebebi kesin olarak bilinmemektedir. Bağışıklık sisteminin kendi hücrelerine karşı savaş açarak bu hücreleri yok etmesiyle meydana geldiği düşünülmektedir. Bunun dışında bazı moleküllerin artrit romatizma hastalıklarında çok görülmesiyle hastalığının genetik yönü ortaya konulmaktadır.

  Artrit romatizmanın belirtileri

  Artrit romatizma hastalığında eklem iltihaplanması öncelikle birkaç eklemde kendini belli eder. Daha sonra iltihaplı olarak birçok eklemde çoğalarak el ve ayak eklemlerinde kendini hissettirir. Bu hastalık omurga bölümünü etkilemez. Hastalığının başlıca şikayetleri arasında sabahları eklem bölgelerinde ağrılar oluşması gözlenir. Özellikle ellerde bulunan eklemlerin bulunduğu bölgelerde şişmeler ve çıkıntılar gözlenir. Ayrıca eklem bölgelerinde dış tarafa doğru düğüm şeklinde oluşumlar meydana gelir. Parmaklarda anormal duruş bozukluklarının yanı sıra parmak kemiği çıkıntılı bir hale gelebilir. Parmağın dış tarafa doğru kaymasına sebep olurken; uç tarafı aşağı doğru öne katlanmış bir halde bulunabilir. Artrit romatizma hastalığında en çok rastlanan şikayetlerden birisi de sabah uyanırken ortaya çıkan eklem tutulmaları gibi şikayetlerdir. Bu tutulmalar yarım saati bulabilir. Tutulmaların yanı sıra hastalıkta halsizlik, yorgunluk, dermansızlık gibi problemlerde meydana gelebilir. Ayrıca bu hastalık diğer organları da etkileyebilir. Kalp zarının ve akciğer zarının iltihaplanması, gözde meydana gelen iltihaplanmalar gibi problemlerde hastalığın etkileri arasında yer alır. Artrit romatizma hastalığında ciltte meydana gelen vaskülitis denilen alt baldırda görülen kılcal damar iltihabı meydana gelebilir. Ağızda ve gözde kuruluk gibi problemlerde hastaların şikayetleri arasında yer alır.

  Artrit RomatizmaArtrit romatizmanın teşhis

  Bu hastalığın tanısı için öncelikle hastanın hikayesinin dinlenmesi gerekir. Daha sonra yapılacak fiziki muayene ile muayene sırasında bildirilen şikayetlerin göz önünde tutularak vücutta oluşan şişlik ve eklem yerlerinde ortaya çıkan nodüller testi dikkate alınır. Hastada ateş gibi problemlerin dikkate alınması ile hastalığının teşhisi sağlanır. Artrit Romatizma hastalığı bazı kan testleri gerektirebilir. Hastanın kanında antikor oranına bakılır. Bu maddenin pozitif çıkması durumunda artrit romatizma hastalığının olduğu kesinleşir. Ayrıca hastaya yapılan kan testinde hemoglobin değerinin takip edilmesi gerekir. İltihap anemisi görülen bu hastalık farklı hastalıkların ayırt etmek için gerekli testlerin yapılması sağlanır. Ayrıca hastalığın ilerlemiş safhasında gerekli röntgen filmlerinin çekilerek; eklem bölgelerindeki hastalığın miktarının öğrenilmesi gerekir.Bu hastalığın testini yaptırmak için sabah yarım saatten fazla eklem tutukluluğu olan ve bir buçuk aydan fazla süren şikayetlerde testlerin olması gerekir. Eklem bölgelerinde birçok bölümde şişlikler oluşması ve el ayak parmaklarında eklem iltihabı bulunması hastalığın teşhisi için önemlidir. Aynı anda her iki eklemde iltihap görülmesi ve romatizma düğümü gibi problemler hastalığın teşhisi için önemlidir.

  Artrit romatizmanın tedavisi

  Romatizma hastalığı olan artrit romatizma]]> Akut Artrit https://www.artrit.gen.tr/akut-artrit.html Tue, 27 Nov 2018 11:00:23 +0000 Akut artrit, insanlarda ve diğer bazı canlılarda, vücut tarafından üretilen ve direk olarak eklem yerlerini hedef alan iltihabik bir hastalıktır. Bu hastalık tamamen iltihaplar nedeniyle oluştuğu için yapılan ilaç tedavileri olum Akut artrit, insanlarda ve diğer bazı canlılarda, vücut tarafından üretilen ve direk olarak eklem yerlerini hedef alan iltihabik bir hastalıktır. Bu hastalık tamamen iltihaplar nedeniyle oluştuğu için yapılan ilaç tedavileri olumlu bir etki yapar. Fakat bazen hastalığın aşırı ilerlemiş haldeki vakalarına rastlanmaktadır. Bu vakalarda iltihap, eklem kemiğinin iç kısımlarına kadar ulaşmış olduğu için yapılan ilaç tedavileri yetersiz kalmaktadır. Yani genel olarak bu hastalık için son derece dikkatli olmak gerekir. Aksi durumlarda hastalık hızlı bir şekilde ilerleyerek problemlere neden olabilir. Akut artrit sorununda problem ortadan kalkarak sanki kişide öyle bir hastalık yokmuş gibi yapar. Fakat ilerleyen zamanlarda tekrar artrit sorunu ortaya çıkar. Akut artritin diğer artrit sorunlarından farkı da budur. İnsanlarda özellikle ayak bileği, diz kapağı, el bileği başta olmak üzere birçok eklemde etkilerini gösterebilir. Fakat daha çok bacaklarda ve ayaklarda akut artrit görülmektedir. Çünkü bu bölgeler, diğer eklem yerlerine göre çok daha fazla baskı altında kalır. Bu nedenle eklem zedelenmeleri daha fazla görülür. Bu zedelenmeler tedavi edilmez ise bu bölgede iltihaplanmalar başlar ve artrit ortaya çıkar. Eğer kişi hala tedavileri yaptırmamışsa bu durumda eklem ameliyatlarına ihtiyaç duyulur. Akut artrit, sürekli olarak etkisini ortadan kaldırıp tekrar getirdiği için kişilerde işlerin aksamasına neden olur. Kişilerin önemli işlerinin olduğu zamanlarda bu sorun aniden ortaya çıktığında bu işler yarım kalabilmektedir. Bu nedenle akut artrit diğer artrit sorunlarına göre yaşam kalitesini daha fazla bozmaktadır. 

  Akut ArtritAkut artrit belirtileri nelerdir
  • Bu sorunun en büyük belirtisi insanlarda meydana gelen ağrılardır. Akut artritin meydana getirdiği ağrıların şiddeti hemen hemen romatizma hastalığında görülen ağrı kadar fazladır. Üstelik bu ağrılar kişinin eklemlerini dinlendirmesi sırasında çok daha fazla görülür. Bu nedenle özellikle geceleri ve sabahları ortaya çıkar.
  • Akut artrit problemi olan insanlarda meydana gelen bir diğer belirti de şişme sorunlarıdır. Genellikle eklem bölgelerine alınan darbeler sonrasında oluşan akut artrit problemlerinde bu belirti ortaya çıkar. Bazen şişliklerle birlikte morarma durumları da oluşabilmektedir. Bu gibi durumlarda kesinlikle doktorunuza muayene olmalısınız. 
  • Bazen akut artrit görülen hastalarda sorunun enfeksiyonel nedenlere bağlı olarak gelişmesinden kaynaklanan yüksek ateş problemleri meydana gelebilmektedir. Bu gibi durumlarda kişilerin ateşinin uygun yöntemlerle düşürülmeye çalışılması oldukça önemlidir. 
  • Son olarak eklemlerde oluşmuş olan iltihaplar, vücudun diğer bölgelerinde de iltihaplanmalara neden olmaktadır. Bu nedenle kişinin farklı bölgeleri iltihaplı olabilir. Bu durum da aslında bir akut artrit belirtisidir.
  Akut artrit tedavisi:

  Bu hastalığın tedavi edilmesi için öncelikle teşhis edilmesi gerekmektedir. Bunun için sadece bir kan testi ve bir röntgen filmi yeterli olacaktır. Hastalık bu şekilde teşhis edildikten sonra genellikle ağrı kesici ve aynı zamanda antibiyotik ilaç kullanımı başlatılır. Bu ilaçlar kullanılırken hasta sık sık kontrol edilir. Fakat belirtmek isterim ki akut artrit sorununun nedeni net olarak belirlenemediği için net bir tedavisi de bulunmamaktadır. Bu hastalık için tıbbi olarak yapılacak tek şey meydana gelebilecek eklem hasarlarını önlemek ve oluşmakta olan iltihapları önlemektir. Bu durumlar dikkate alındığında kişilerde herhangi bir sorun görülmeyecektir. Bazı insanlar artrit sorunlarını direk olarak doğal yollarla kontrol etmektedir. Özellikle kaplıcalar olmak üzere daha birçok alternatif tıp kullanılabilir. Fakat her ne şekilde olursa olsun alternatif tıp kullanmadan önce doktorunuza danışmanız gerekmektedir. 
  ]]>
  Seronegatif Artrit https://www.artrit.gen.tr/seronegatif-artrit.html Wed, 28 Nov 2018 01:57:04 +0000 Seronegatif Artrit; Spondiloartropati, omurganın romatoid artrit veya osteoartrit şeklindeki hastalıkları da bünyesinde bulunduran herhangi bir bağ dokusu hastalığı ile tutulmasıdır. Ancak bu terim genellikle benzer özellikler Seronegatif Artrit; Spondiloartropati, omurganın romatoid artrit veya osteoartrit şeklindeki hastalıkları da bünyesinde bulunduran herhangi bir bağ dokusu hastalığı ile tutulmasıdır. Ancak bu terim genellikle benzer özelliklere sahip olan özel bir duruma sahip olan hastalık, özellikle de seronegatif spondiloartropatiler için kullanılmaktadır.  Spondiloartropatiler, genetik, epidemiyolojik, klinik ve radyolojik şekilde olan ortak özellikleri bulunan ve ilk olarak sakroiliak olan eklemler ve omurgayı, ayrıca bu eklemlerin haricinde bulunan organları da tutabilme özelliği olan, heterojen cinste özelliği bulunan romatolojik şeklindeki hastalıklardır. 

  Bu hastalıkların etiyolojileri ve fizyopatolojileri bugün bile tam anlamı ile aydınlatılamamış olsa da, Romatoid faktörün negatif olması, doku antijeninin pozitif olması, sakroiliit ve spondilit tutulum, ilk önce alt ekstremite eklemlerini tutan periferik oligoartrit, entesopati var olması, ürogenital sistem ve bağırsak enfeksiyonları, psöriatik olan deri lezyonları, anterior şeklinde olan üveit atakları, özellikle genç olan yaşlarda başlangıç ve aileden gelmekte olan genetik yatkınlık bu grubun bilinmekte olan ortak klinik özellikleri arasında yer almaktadır.

  Seronegatif ArtritSeronegatif artritin(Spa) içinde yer alan hastalıklar; Bu hastalıkların tam olarak tanısını koymak, sıklıkla gözlenmekte olan ortak klinik özellikler sebebiyle, bazen oldukça zor bi durumdur. Yine de bu grupta bulunan hastalıkları gruplamak mümkündür. SpA’nın en anlaşılmış şekilde prototipi olan Ankilozan spondilit. Reiter sendromunu kapsamakta olan Reaktif artrit. Psoriatik şeklinde olan artrit. Ülseratif kolit, Crohn hastalığı, yangısal bir şekilde olan bağırsak hastalığı şeklindeki grupları da bulunduran Enteropatik artrit.

  Jüvenil spondiloartrit ve sınıflandırılması yapılamayan SpA. Bazı kaynaklara göre, SpA’in içerisine Behçet ve Whipple hastalıklarını da bulunmaktadır. Spondloartritler yavaş ve sinsi bir biçimde meydana gelirler. Tedavisi yapılmaz ise ilerleyici bir nitelikleri bulunmaktadır. Bu sebepten dolayı erken teşhis ve tanı bu hastalıklar için oldukça önemlidir. Romatolojik ve rehabilitasyon bakımından bu hastaların oluşma durumu değerlendirilip, nasıl bir tedavi yapılmasına karar verilmesi gerekmektedir. Hasta hastalığı hakkında bilinçlendirilmesi lazım, gerektiği takdirde psikologlardan da yardımı istemeleri gerekmektedir. Bu sebepten dolayı sabır edilmesi gereken ve zahmet isteyen bir tedavisi bulunmaktadır.
  ]]>
  Gezici Artrit https://www.artrit.gen.tr/gezici-artrit.html Wed, 28 Nov 2018 09:06:25 +0000 Gezici Artrit, İnsan vücudu tarafından kendiliğinden üretilen ve eklemler üzerinde olumsuz etkiler yaratan bir iltihap rahatsızlığı olan gezici artrit ciddi bir rahatsızlık türüdür. Özellikle el, el bileği, ayak, ayak bileği Gezici Artrit, İnsan vücudu tarafından kendiliğinden üretilen ve eklemler üzerinde olumsuz etkiler yaratan bir iltihap rahatsızlığı olan gezici artrit ciddi bir rahatsızlık türüdür. Özellikle el, el bileği, ayak, ayak bileği ve diz bölgesinde görülen gezici artrit çoğunlukla ağır iş yapan kişilerde sıklıkla gözlemlenen bir rahatsızlık türüdür. Gezici Artrit rahatsızlığıyla karşı karşıya kalan hastalarda çoğunlukla bilekte şişme, eklemlerde sertleşme ve bununla birlikte bitmek bilmeyen ağrılara yol açan bir rahatsızlık türüdür. Yapılan araştırmalarda kromozomlarda gen yapısından dolayı nesilden nesil aktarılan bu rahatsızlık türü, bazen de ağır iş yapmadan kaynaklı olarak görülmektedir. Yapılan araştırmalarda yaşlılık döneminde kemik kasları ve eklemlerin zayıflaması ile özellikle yaşlı insanlarda sıklıkla görülen bir rahatsızlık türüdür. 

  Gezici Artrit Türleri ve Hastalar Üzerindeki Etkileri

  Uzman hekimlerin yapmış olduğu araştırmalar neticesinde gezici artrit 5 grupta incelenmektedir. Bu gezici artrit türleri ise Travmatik artrit, Eklem Artriti, Romatizman Artrit, Bakteriyel artrit, Gut artrit ve Kimyasal veya Hormonal düzen bozukluğundan kaynaklı oluşan artrit grupları arasında bulunmaktadır. 
  • Romatizmal Artrit; İnsanlar arasında iltihaplı romatizma olarak adlandırılan bu rahatsızlık sıklıkla görülen bir rahatsızlık türüdür. Çoğunlukla insan vücudunda eklem bölgelerinde görülür. Romatizmal artrit rahatsızlığı ile karşı karşıya kalan bireylerin eklemlerinde şişlik ve morluklar oluşur. Bununla birlikte kişinin ciddi anlamda ağrılar gözlemlenir. Romatizmal artrit'in en etkili tedavi yöntemi ise akapuntur ile tedavi yöntemidir. 
  • Travmatik Artrit; Kişi bir kaza sonrası veya dışarıdan almış olduğu bir darbeden kaynaklı olarak eklemleri zarar görmesi halinde bu rahatsızlık türü meydana gelir. Bu darbelerden kaynaklı olarak kişinin bilek ve eklemlerinde ciddi anlamda şişlikler ve ağrılar oluşur. Bu nedenle böyle bir rahatsızlık ile karşı karşıya kalan kimse bölgesel tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. 
  • Eklem Artriti; Eklemlerin kalıtsal ve çevresel etmenlerden kaynaklı olarak zarar görmesi halinde bu rahatsızlık türü ortaya çıkmaktadır. Bu rahatsızlık da eklemler yıpranır ve kireçlenmeye meydana gelir. Bu rahatsızlık türü uzmanlar tarafından henüz tam anlamıyla tanımlanmamasından dolayı kesin bir tedavi durumu söz konusu değildir. Ancak uzman hekimler tarafından ağrıyı dindiren krem ve ağrı kesicilerle birlikte fizik tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. 
  • Bakteriyel gezici artrit; Enfeksiyonlardan kaynaklı olarak oluşan bir bakteriyel rahatsızlık türüdür. Çoğunlukla eklemler üzerinde bulunan bakterilerin zamanla eklem ve kemik dokusuna nüfus etmesiyle birlikte eklemin zamanla işlev görmesini azaltmaya neden olan bir gezci artrit türüdür. Böylesi bir durumla karşı karşıya kalan hastaya uzman hekimler çoğunlukla antibiyotik tedavisi uygulayarak rahatsızlığın ilerlemesi durdurulur. Böylelikle zaman içerisinde eklem kasları kendisini yenileyerek hasta kendisini toparlar.
  • Gut gezici artrit; Çoğunlukla yüksek tansiyon, şeker ve şişmanlık gibi rahatsızlıklardan kaynaklı olarak meydana gelen bir rahatsızlık türüdür. Vücutta bulunan ürik asit zamanla fazla üretilerek vücutta birikir. Böylelikle biriken ürik asit gezici artriti oluşturarak iltihaplanmaya yol açar. 
  Gezici ArtritGezici Artrit Tedavi Yöntemleri
  Başlı başına bir eklem iltihabı rahatsızlığı olan gezici artrit tedavisi oldukça zor bir rahatsızlık türüdür. Bu nedenle gezici artrite maruz kalan kimse yiyecek, içecek ve kişisel bakıma oldukça dikkat etmek zorundadır. Eklemler üzerinde şişme ve ağrılarla baş gösteren bu rahatsızlık türü ilerleyen zamanlarda kan ve kemik yolu ile vücudun diğer bölgelerine dağılır. Yapılan araştırmalarda bu rahatsızlığın önü alınmadığı takdirde ciddi farklı rahatsızlıkların]]> İnflamatuar Artritler https://www.artrit.gen.tr/inflamatuar-artritler.html Wed, 28 Nov 2018 20:21:21 +0000 İnflamatuar artritler, eklemlerin iltihaplı olduğu durumunda meydana gelen artrit hastalıklarına verilen isimdir. Eklem yerlerini tutan bölümlerde ağrı, şişlik, yürümede zorluk, eklemlerde tutukluluk, eklem problemlerinden dolayı İnflamatuar artritler, eklemlerin iltihaplı olduğu durumunda meydana gelen artrit hastalıklarına verilen isimdir. Eklem yerlerini tutan bölümlerde ağrı, şişlik, yürümede zorluk, eklemlerde tutukluluk, eklem problemlerinden dolayı topallama ve elleri kullanmada zorluk gibi sıkıntılara sebep olabilir. Ayrıca boyun, kalça ağrısı, bel ağrısı gibi şikayetler bu hastalığın belirtileri arasında yer alır. Kimi inflamatuar artrit hastalarında özellikle çocuk yaşlarla deride döküntü ve ateş gibi problemlerde görülebilir.

  İnflamatuar artrit hastalığının tanısı 

  Doktorun hastadaki şikayetleri dinlenmesi sonrasında yapılacak fiziki muayene ile hastalığının teşhisinin yapılması hastalığın tanısı için önemlidir. Muayene sırasında hastanın bütün şikayetleri anlatması vücudunda bulunan şişliklerin bulunduğu bölgeleri göstermesi önemlidir. Ayrıca bu bölgelerde ortaya çıkan nodül varsa doktorun bunları incelenmesi gerekir. Hastada ateş gibi komplikasyonlar meydana gelmiş ise doktorun bunu dikkate alması gerekir. Bunların dışında inflamatuar artrit hastalığı için gerekli kan testleri yapılır. Vücutta bulunan kanda antikor miktarına bakılır ve bu antikor miktarının pozitif çıkması durumunda artrit hastalığının olduğu saptanır. Böyle durumlarda hastaların hemoglabin değeri düşmüştür ve bu sebeple eklemlerde rahatsızlıklar meydana gelir. Hastalığın ilerleyen safhalarında rötgen ve filmler ile eklemlerde meydana gelen deformasyonun incelemesi yapılır. Ayrıca bu hastalarda sabahları kalktıklarında yarım saat süren tutukluluk gibi problemlerin olması hastalığın tanısı için oldukça önemlidir. Vücutta bulunan eklemlerin en az üç yerinde şişlik gibi şikayet varsa hastalığın tanısı daha kolaydır. Ayrıca kandaki bulgular ile hastalığın kesin tanısı konulur.

  İnflamatuar artritte yapılması gereken tedavi ve egzersizler

  Bu hastalığının tedavisi kesin olarak bulunmamaktadır. Ancak hastalığın etkilerinin azaltılması için gerekli ilaç tedavilerinin yanı sıra fiziksel aktivitenin önemli ölçüde yapılması ve yapılacak egzersizler ile bu hastalığın şikayetlerinin azaltılması sağlanır. Yapılan egzersizler ile ağrıların azaltılması sağlanırken; egzersizin uygun hareketler olması oldukça önemlidir. Böylece eklemlerin hareketinin korunması ve günlük yapılan işlerin daha kolay olması bu hastalığın şikayetlerinin azalması desteklenir. Günlük yapılacak hafif egzersizler ile eklemde hem kas hareketleri güçlenir hem de tendonların güçlenmesi sağlanmış olur. Bu hastalarda kilo büyük şikayetler arasında yer alır. Kilosu olan inflamatuar artrit hastasının zayıflaması bu hastalığın şikayetlerinin azalmasında önemli bir etkendir. Böyle durumlarda en etkili yöntem hastanın günde en az 45 dakika yürümesi ve uygun egzersizlerle vücudunda bulunan fazla kilolardan kurtulması ile kilo vermesi sonucu şikayetlerinde hafifleme gözlenir. Bu hastalıkta kişinin sosyal hayatı göz önüne alınarak yapılacak egzersiz ve fizik tedavileri ona göre ayarlanması gerekir. Ayrıca hastaya uygun egzersizlerin seçilmesi oldukça önemlidir. böyle durumlarda kişiye ailesinin destek olması bu hastalığın tedavi sürecinde oldukça önemlidir. Çocuk yaşta bulunan artrit hastasına ebeveynlerinin destek olması son derece etkin rol oynar. Çocuğun düzenli olarak doktora götürülmesi oldukça önemlidir. Ayrıca çocuğunun ilaçlarını zamanında kullanması, bu hastalığın ilerlemesine engel olur. Anne ve babaların çocukta bulunan ilaca karşı yan etkilerin olup olmadığını sürekli kontrol etmesi gerekir. Çocuğa uygun egzersiz esnasında anne vaya babasının yardım etmesi, onunla birlikte egzersiz yapması çocuğun şikayetlerinin azalmasına sebep olur.

  İnflamatuar Artritlerİnflamatuar artrit hastalığının ilerlemiş hali

  Bu dönemde hastanın uzun dönemli istirahat sonucunda eklem rahatsızlıklarının, ağrılarının azaltılması sağlanır. Bu]]> Romatoid Artrit https://www.artrit.gen.tr/romatoid-artrit.html Thu, 29 Nov 2018 10:34:29 +0000 Romatoid artrit, eklem iltihabı olarak bilinen ciddi bir romatizmal hastalıktır. Çok sık görülen, kronikleşen hastalık eklemlerin yapısında bozulmaya neden olur. Tıpta kronik poliartritis olarak da tanımlanır. Hastal Romatoid artrit, eklem iltihabı olarak bilinen ciddi bir romatizmal hastalıktır. Çok sık görülen, kronikleşen hastalık eklemlerin yapısında bozulmaya neden olur. Tıpta kronik poliartritis olarak da tanımlanır. Hastalık nedeniyle eklem kıkırdağı tutulabilir. Eğer iltihap akciğer, kalp, deri ya da kas gibi organları tutmuşsa Sklerodermanın bir göstergesi olabilir. Ancak hastalık çok nadir durumlarda göz ve cilt gibi yapılarda etkili olur. Romatoid artritin neden kaynaklandığı kesin olarak açığa koyulamamaktadır. Tanı için hastanın el ve ayak filmi çekilir. Hastalığın kesin ve net bir tedavisi yoktur.

  Romatoid artrit, toplumda yüz kişide birinde görülme sıklığına sahip bir hastalıktır. Bu verilerden de anlaşıldığı gibi görülme sıklığı oldukça fazladır. Erkeklere nazaran kadınların daha fazla maruz kaldığı bir hastalıktır. 40-50 yaş aralığında daha fazla görülmekte 60 yaştan sonra görülme sıklığı daha da artmaktadır. Romatoid artrit,  her yaş ve her cinste görülebilen bir hastalıktır.

  Romatoid artrit nedenleri

  Vücudun bağışıklık sistemi vücuda girebilecek bakteri, virüs ya da daha farklı yabancı maddelere karşı kişiyi koruyan, mükemmel işleyen bir sistemdir. Bağışıklık sisteminde yaşanan bir sorun nedeniyle bağışıklık sistemi kendi dokularını bile yabancı olarak algılar. bu durumda sisteme bağlı olarak bazı hastalıklar yaşanır. Bu hastalıklardan biri de romatoid artrittir. Bağışıklık sistemi haricinde hastalık, genetik ve çevresel faktörlerden dolayı da ortaya çıkabilir. Örneğin annede romatoid artrit sorunu gelişmişse çocukta da gelişme olasılığı yüksektir. Sigara kullanımı ve bazı enfeksiyonlara maruz kalma yine hastalığa neden olabilecek etkenler arasında yer alır.

  Romatoid artrit hangi eklemleri tutar

  • El ve ayaklarda bulunan küçük eklemleri
  • El bileği ve ayak bileği
  • Diz ve dirsekler
  • Kalça, omuz ve boyun kemiklerini etkileyebilir.

  Romatoid artrit belirtileri

  Eklemlere ait belirtiler: Hastalık nedeniyle tutulan eklemlerde ağrı, şişlik, sıcaklık artışı, şekil bozukluğu ve hareket kısıtlaması yaşanabilir. Özellikle sabahları uyanıldığında eklemlerde en az 1 saat katılık hissedilir.

  Romatoid Artrit

  Eklem dışı belirtiler: Yorgunluk, kırgınlık, ateş ve kilo kaybı yaşanabilir. Hastalığın sık görülen belirtisi kansızlıktır. Hastaların bir kısmında el üzeri, dirsek gibi alanlarda nodiüller görülebilir. Tendinit yaşanabilir. Tendinit, tendonlar arasında bulunan sinirlerin sıkışmasıyla meydana gelir. El bileğinde tutukluk yaşanıyorsa el parmaklarında uyuşma ve karıncalanma hissi oluşabilir. Ayak bileğinde uyuşma ve karıncalanma, akciğer, kalp, kan damarları ve göz gibi bazı organlarda iltihap olabilir.

  Romatoid artrit nasıl gelişir

  Hastalık genellikle haftalar ya da aylar içinde kendini göstermeye başlar. El ve ayaklarda sabah kalkıldığında en az 1 saat boyunca katılık oluşur. Başlangıçta bu katılık bir süre sonra geçer. Ancak hastalık ilerledikçe katılık gün boyu etkili olur. Aynı şikayetler diz, omuz, dirsek gibi alanlarda da yaşanabilir. Eğer hastalık aniden hızlı bir şekilde başlamışsa büyük eklem ya da daha fazla eklemde etkili olabilir.

  Romatoid artrit şiddeti her kişide farklı seyreder. Hastalık kronik bir hastalıktır ve yıllarca, bazen yaşam boyunca kişiyle birlikte ilerler. Hastalıkta alevlenme ve sakinleşme evreli olur. Alevlenmeler için herhangi bir tetikleyici söz konusu değildir. Fakat mevsim geçişleri, enfeksiyon, stres gibi faktörler hastalığı alevlendirebilir. Hastalık için zamanında tedaviye başlanmazsa her bir alevlenmede eklemler hasar görebilir. İltihap nedeniyle ilk önce kıkırdak, daha sonra kemikte hasar oluşur. Yaşanan hasarın gelişme süresi kişiden kişiye değişebilir. Hastalık ilerledikçe eklemlerde yaşanan hasar zamanla sakatlığa yol açabilir. Zaman ilerledikçe ellerle bir şey tutmakta]]> Romatoit Artrit https://www.artrit.gen.tr/romatoit-artrit.html Thu, 29 Nov 2018 11:51:32 +0000 Romatoit Artrit, Romatizmal bir hastalık türü olan romataid artrit bireylerin eklemlerinde meydana gelen iltiplanmalardan kaynaklıdır. Bu iltihaplanma vücudun kendi ürettiği bir sıvıdan kaynaklanmaktadır. Bu rahatsızlığın tanı Romatoit Artrit, Romatizmal bir hastalık türü olan romataid artrit bireylerin eklemlerinde meydana gelen iltiplanmalardan kaynaklıdır. Bu iltihaplanma vücudun kendi ürettiği bir sıvıdan kaynaklanmaktadır. Bu rahatsızlığın tanı ve teşhisinin konulması için bireyin eklemlerinde ağrıların görülmüş olması gerekmektedir. Başlangıçta daha kısa eklemlerde olmak üzere el parmakları, bilek ve dirseklerde görülmektedir. Zamanda vücudun diğer kısımlarına da yayılabilmektedir. 


  Romatoit Artrit Görülme Nedenleri
  • Genetik olabilmektedir. 
  • Romatizmal hastalıkları olan kişilerde sık sık görülmektedir. 
  • Özel bir nedeni olmadan, bağışıklık sisteminin hücreleri kendi kendine yenmesi sonucu da oluşabilmektedir. 
  Romatoit Artrit Belirtileri 
  • Vücudun bazı eklemlerinde kasılmaların, ağrının olması 
  • En az 3-4 eklemde bu durumun kronik olarak tekrarlaması gerekmektedir. 
  • Ağız ve dudaklarda kurumanın, gözlerde kurumanın da görülmesi beklenebilir. 
  • Parmaklarınızı hareket ettirememe ve ya çok zor kendine gelmesi  bazı belirtilerdendir. 
  Romatoit Artrit
  Romatoit Atrit Tedavi Yolları 
  • Özel bir tedavi yöntemi olmamasına rağmen muhakkak doktora gidilmesi gerekmektedir. 
  • Kişinin kendini soğuk ve sıcak havalara arşı koruması gerekmektedir. 
  • Vücudun hücrelerini yenilemesi ve vücuttaki zararlı maddeleri atması için sağlıklı besinler tüketilmelidir. 
  • Çok hareketsiz olmak vücudun kasılmalarına neden olmaktadır. Bu nedenle kendinizi çok yormamak kaydıyla belli egzersizler yapabilirsiniz. 
  • Sporu hayatınızın bir parçası haline getirmelisiniz. Aynı zamanda doğru hareketler için bir hekime danışmalısınız. 
  • Aynı zamanda bu iltihabın vücuda daha fazla yayılmaması için dikkatli olmanız belli kontrollerden geçmeniz gerekmektedir. 
  ]]>
  Romatoid Artrit Bitkisel Tedavisi https://www.artrit.gen.tr/romatoid-artrit-bitkisel-tedavisi.html Fri, 30 Nov 2018 06:16:11 +0000 Romatoid artrit bitkisel tedavisi, özellikle el ve ayak bileklerinde oluşan sertlik, ağrı, şişlikler olarak bilinen bu hastalıkta günlük aktivitelerin yapılması esnasında aşırı ağrı ile kendini gösterir. Genellikle birden faz Romatoid artrit bitkisel tedavisi, özellikle el ve ayak bileklerinde oluşan sertlik, ağrı, şişlikler olarak bilinen bu hastalıkta günlük aktivitelerin yapılması esnasında aşırı ağrı ile kendini gösterir. Genellikle birden fazla eklemleri etkiler ve  tedavi edilmezse kemik ve eklemlerde kalıcı hasarlara sebep olabilir. Eklem iltihabına iyi gelen bitkiler aynı zamanda romatoid artrit hastalıklarına oldukça iyi gelmektedir. Bu hastalığın tedavi edilmesinde tıbbi ilaçların kullanılmasının yanı sıra bitkisel yöntemler ile de tedavi edilmesi mümkündür. Şimdi bitkisel tedavi yöntemlerinden bahsedelim.

  Hint yağı: Sakinleştirici ve iyileştirici özelliği bulunan Hint yağının antibakteriyel, antienflamatuar, analjezik etkisi sebebiyle romatoid artrit hastalığında kullanılabilir. Ayrıca risineolik asit olarak adlandırılan önemli maddeleri içermektedir. Bu hastalık için önemli bir tedavi yöntemi olarak kullanılırken; bol miktarda Hint yağı doğrudan bilek ve ele uygulama yapılarak; yaklaşık olarak 10 dakikada hafifçe masaj yapılmasıyla bu hastalığa şifa olur. Bu işlemi günde 2 defa uygulanması ile ağrılarda azalması sağlanır. 2 çorba kaşığı Hint yağı kaynatılıp; bir bardak portakal suyuna eklenip her gün kahvaltıdan önce içilmesi halinde romatoid artrit hastalığında hafifleme sağlanır.

  Sarımsak: Ağrı ve şişliklere nedenle olan inflamasyonu azaltmaya yardımcı olan antienflamatuar özellik içermesi sebebiyle; sarımsağın kullanılması oldukça önemlidir. Sarımsak artrit belirtilerini oluşturan mikroorganizmaların gelişimini durdurduğu içinde oldukça faydalı bir besin kaynağıdır. Günde 3 diş sarımsak tüketilerek; romatoid artrit hastalığının azaltılması sağlanır. Ayrıca bir diş sarımsak ve hardal ezilerek ellere ve parmaklara uygulanması sayesinde bu bölgelerde bulunan ağrıların ve şişliklerin geçmesi sağlanır. Bu işlemi günde birkaç kez tekrarlamak hastalığı geriletecektir.

  Patates: Antienflamatuar ve antioksidanlardan özelliği olmasından günde üç adet patates suyunun çıkartılarak biraz su eklenerek seyreltilmesi sonucu içilmesi halinde ellerde oluşan artrit belirtilerinde hafifleme gözlenir. Ayrıca patates dilimleri ile eller ovularak bu hastalık için şifa bulunabilir. Patates dilimleri geceden buzdolabında soğuk su içerisine konularak; ertesi sabah tüketilmesi ile romatoid artrit hastalığının geçmesi sağlanabilir.

  Bal ve tarçın: romatoid artrit ellerde oluşan artrit belirtilerini yok etmek için kullanılır. Günde bir çorba kaşığı bal, bir tatlı kaşığı toz tarçın ile karıştırılarak bu karışımın her gün sabahları tüketilmesi halinde romatoid artrit hastalığında oluşan ağrı ve enflamasyonu azaltmakta oldukça faydalı bir gıda olarak kullanılır. Her gün aç karnına tüketilmesi oldukça faydalıdır.

  Zeytinyağı: Artrit tedavisi için en etkili doğal çözümlerin birisi olan zeytinyağı iltihap kurutucu ve enzimlerin üretim sürecini yavaşlatması sebebi ile romatoid artrit hastalığında oldukça etkili çözümdür. Ayrıca zeytinyağını salatalarda, yemek pişirirken kullanılarak ağrı ve şişliği azaltmakta fayda sağlanır. Zeytinyağı ve sıcak lavanta yağı karıştırılarak ellerde yapılacak masaj sayesinde bu hastalık üzerinde önemli gerilemeler sağlanır. Bu karışım düzenli olarak günde iki sefer uygulandığında ağrı ve iltihaplanmayı azaltmasından dolayı romatoid artrit hastalığında etkin rol oynar.

  Romatoid Artrit Bitkisel Tedavisi
  Epsom tuzu: Sülfat ve magnezyum açısından oldukça zengin olan Epsom tuzu kan akışını geliştirmeye yardımcı olması sebebiyle eklem ve damarlarındaki sertleşmeyi önlemesi için oldukça önemli doğal tedaviler arasında yer alır. Epsom tuzu eklenmiş ılık suyla, bu suyun içerisinde eller bekletildiğinde ağrıların azalmasında önemli etkiler yaratacaktır. 2 çorba kaşığı epsom tuzunu bir avuç kaya tuzuna karıştırılarak; suy]]> Artrit Çeşitleri https://www.artrit.gen.tr/artrit-cesitleri.html Fri, 30 Nov 2018 18:51:59 +0000 Artrit Çeşitleri, Romatizma, travma veya enfeksiyondan kaynaklanan iltihaplı bir eklem rahatsızlığı olan artrit, akut, kronik yada deforman yani şekil bozucu olabilir. Akut yani ilerleyen artrit, eklemlerde oluşan ağrı, şişkinlik Artrit Çeşitleri, Romatizma, travma veya enfeksiyondan kaynaklanan iltihaplı bir eklem rahatsızlığı olan artrit, akut, kronik yada deforman yani şekil bozucu olabilir. Akut yani ilerleyen artrit, eklemlerde oluşan ağrı, şişkinlik, kızarıklık, yüksek ateş ve güçsüzlük gibi belirtiler verir ve sebeplerine göre birçok çeşidi vardır.

  Enfektif (bulaşıcı) artritler:

  Mantar, enfeksiyon ve bakteri gibi çeşitli mikroorganizmaların neden olduğu eklem iltihapları olan bulaşıcı artritler kaynaklandığı sebebe göre birçok tipte görülebilir.

  Süpüratif (irinli) artrit: Piojen adı verilen ve irin yapıcı özelliğe sahip olan mikroplardan meydana gelen iltihaplı bir eklem rahatsızlığıdır. Çoğunlukla streptokok, stafilokok ve pnömokok  gibi mikroplardan kaynaklanır. Mikroplar eklemlere eklem yaralanması, kemik iltihaplarının ekleme ulaşması ya da kan yoluyla ulaşabilirler. İrinli artrit tedavisi doktorun önereceği birtakım antibiyotik ilaçlarla ve yatarak dinlenme ile yapılır.

  Tüberküloz artriti: Verem hastalığından kaynaklanan bir eklem iltihabı olan tüberküloz artriti, birçok eklemde olabilir. Ancak çoğunlukla diz, omurga araları ve kalça eklemlerinde daha sık rastlanır. Genellikle genç yaşlarda ve çocukluk döneminde oluşan bu artrit çeşidi eklemlerde şişkinlik, kızarıklık ve işlev bozukluğu ile belirti verir. iNF streptomisin ve eklemin alçıya alınması ile tedavi edilebilir.

  Romatizma artritleri:

  Romatizma artritleri otoimmün yani kendine dönük bağışıklık ile oluşan bir artrit çeşitleridir.

  Akut romatizmal Artrit: Bu artrit çeşitdi çoğunlukla çocukluk döneminde oluşur ve birkaç eklemde yer değiştirerek şişkinlik, kızarıklık ve şiddetli ağrı şeklinde belirtiler gösterir. Akut romatizmal artrit çoğunlukla eklemlere kalıcı bir hasar ya da bozukluk vermeden geçer.

  Romatoid artrit: Çoğunlukla ilerleyen yaşlarda daha sık görülen romatoid artrit kadınlarda erkeklerden daha çok görülür. Çoğunlukla birkaç eklemi kapsayan, eklemlerin yapısında değişikliklere neden olan ve tedavisi oldukça uzun sürebilen bir artrit çeşididir. Hastalığın ilerleyen saflarında şekil bozuklukları ve eklemlerin yüzey kısmında kaynama oluşabilir. Romatoid artrit virüs enfeksiyonları veya otoimmun bir hastalıktan kaynaklanabilir. Kesin bir tedavi yöntemi olmayan bu artrit çeşidinde  doktorun önereceği antifilojistik ilaçlar ve altın solüsyonlardan faydalanılabilir.

  Psoriatik artrit: Şiddetli bir şekilde kendini belli eden bir psoriasis yani sedef hastalığı esnasında belirebilen ve genellikle el parmaklarında bulunan eklemlerin uç kısımlarında ortaya çıkan bu artrit çeşidi çoğunlukla otoimmun bir nedenden kaynaklanır.

  Juvenil romatoid artrit (stil hastalığı): Çoğunlukla 15 yaş altı çocuklarda rastlanan bu artrit çeşidi tek bir eklem de görülebileceği gibi birçok eklemde de görülebilir ve eklemlerde ağrı, şişkinlik ve aşırı duyarlılık gibi belirtilerle kendini gösterir. Juvenil romatoid artrit çocukların büyüme ve gelişmesini olumsuz olarak etkileyebilir. Kol, bacak ve göğüste döküntüler ve ateşin inip çıkması gibi şikayetler görülebilir ve aynı zamanda dalak, lenf bezleri ve karaciğer büyümesi görülebilir.

  Artrit Çeşitleri
  Travmatik artrit: Çarpma, darbe ve vurma gibi travmalar ile meydana çıkan travmatik artrit eklemlerde ağrı, hareket güçlüğü ve şişkinlik gibi belirtiler gösterir.

  Ankilozan spondil artrit: Çoğunlukla genç yaştaki erkeklerde rastlanan ve kalça ve bel kemiği arasında yer alan eklemlerde, bütün omurga, omuz ve kalça gibi eklemlerde de görülebilen, oldukça uzun süren ve romatizma kökenli bir artrit çeşididir. Hastalığın ileri safhalarında artrit oluşan eklemlerde m]]> Septik Artrit https://www.artrit.gen.tr/septik-artrit.html Sat, 01 Dec 2018 03:36:11 +0000 Septik artrit, eklemlerde meydana gelen enfeksiyon nedeniyle ortaya çıkan ve şiddetli ağrılara yol açan bir romatizma türüdür. Vücudun farklı bölgelerinde var olan mikropların eklemleri etkilemesi ya da deride meydana Septik artrit, eklemlerde meydana gelen enfeksiyon nedeniyle ortaya çıkan ve şiddetli ağrılara yol açan bir romatizma türüdür. Vücudun farklı bölgelerinde var olan mikropların eklemleri etkilemesi ya da deride meydana gelen açık yaralar sonucunda mikropların eklemlere ulaşması sebebiyle meydana gelen bir hastalıktır. Septik artrit nedeniyle en çok diz ve kalça eklemleri etkilenir. Hastalık daha çok çocuklarda ve yaşlılarda kendini gösterir. Septik artrit doku, eklem ve kemiklere hasar verebileceği için zaman kaybetmeden doktora başvurulması gerekir. Enfeksiyonu engellemek için hastaya başlangıçta damar yolu ile antibiyotik tedavisi uygulanır.

  Septik artrit belirtileri

  Septik artrit nedeniyle yaşanan belirtiler hastanın yaşı ve kullandığı ilaçlara bağlı olarak farklılık gösterebilir. Hastalık nedeniyle yaşanan en yaygın belirtiler;

  • Eklemlerde şişlik
  • Eklem çevresinde kızarıklık ve ısı artışı
  • Hareket anında eklemlerde geçmeyen ağrı
  • Halsizlik, terleme ve ateş
  • Kalp atışında hızlanma
  • Asabiyet
  • İştah kaybı
  • Güç kaybı

  Septik artrit nedenleri nelerdir

  Vücudun herhangi bir bölgesinde meydana gelen bakterilerin kan yoluyla vücuda yayılması septik artrit için en önemli nedendir. Açık cilt yaraları ya da diz kapağı ameliyatı nedeniyle yaranın enfeksiyon kapması yine septik artrit için bir nedendir. Haemophilus influenza, Staphylococcus ve Streptococcus septik artrite yol açan bakterilerdir. Bu bakteriler kana karıştığında eklemleri etkileyerek ağrı ve beraberinde iltihap gelişmesine yol açar. Septik artrit bunların haricinde virüs nedeniyle de oluşabilir. Bu virüsler, AIDS, Hepatit A, B ve C, Herpes, Adenovirus, Coxsackie, Mumps, Parvovirüs B19, Htlv-1 virüsleri olarak sıralanabilir. Septik artritin bir diğer nedeni de mantar olabilir. Mantar sebebiyle gelişen artrit bakteri nedeniyle gelişen den daha hafif seyirlidir.

  Septik artrit için risk faktörleri

  Romatoid artrit ilaçları: Romatoid artrit için kullanılan ilaçlar bağışıklık sistemini olumsuz etkileyerek septik artriti tetikleyebilir. Aynı zamanda romatoid artrit ile benzer belirtiler yaşanabileceğinden dolayı hastalığın teşhisi gecikebilir.

  Hassas cilt: Cildi çabuk moraran, hasar gören ya da yaraları geç iyileşen kişiler daha kolay bakteri kapabilir. Sedef hastalığı ve egzama gibi rahatsızlıkları olan kişiler bu hastalık için daha risklidir.

  Bağışıklık sistemi: Zayıf bağışıklık sistemi vücudun enfeksiyonlara karşı savunmasını güçleştirir. Böbrek hastalıkları, karaciğer hastalığı, diyabet ve sistemi yavaşlatan ilaçlar septik artrit için risk grubundadır.

  Eklem sorunları: Romatoid artrit, gut hastalığı, verem gibi daha pek çok hastalık septik artrite yakalanma riskini arttırır.

  Septik artrit tedavisi

  Septik artrit için farklı tedaviler kullanılabilir. Tedavi genelde altta yatan nedene yönelik başlatılır.

  Septik Artrit

  Antibiyotik tedavisi: Tedavide ilk adın geniş etkili antibiyotiklerdir. Antibiyotik genelde damar yolunda enjekte şeklinde kullanılır ve septik artrite yol açan bakterinin ölmesini hedefler. Doz ayarı bakteriyi öldürecek ölçülerde ayarlanır. Yapılan kan tetkiklerinden sonra kullanılacak antibiyotiğe karar verilir. Antibiyotik kullanıldığında şikayetler azalmış olsa da belli bir süre tedaviye devam edilmelidir.

  Eklem sıvısı alınması: Hasar görmüş eklem sıvısı alınarak olası riskler bloke edilebilir. Bu tedavi kullanılan antibiyotiğin etkisini de arttırır. Eğer sorun diz ya da dirseklerde ise işlemi yapmak daha kolay olur. Eğer sorun kalçada ise ciddi bir operasyona gerek duyulabilir. Bazen işlemin sorunun tekrarlanmaması için birden fazla yapılması gerekebilir.

  Sabitleyici: Enfeksiyon hareketliyken oldukça şiddetli]]> Romatoid Artrit Hamilelik https://www.artrit.gen.tr/romatoid-artrit-hamilelik.html Sun, 02 Dec 2018 02:23:32 +0000 Romatoid artrit hamilelik, bu hastalıkta gerekli tedavi uygulanmazsa hayatın birçok noktasında kısıtlama uygular. Erken tanı ve tedavisi ile normal bir yaşam sürmek mümkün olabilir. Bu hastalık eklem ve iskelet sistemini etkiled Romatoid artrit hamilelik, bu hastalıkta gerekli tedavi uygulanmazsa hayatın birçok noktasında kısıtlama uygular. Erken tanı ve tedavisi ile normal bir yaşam sürmek mümkün olabilir. Bu hastalık eklem ve iskelet sistemini etkilediği için çeşitli organları da etkileyebilir. Romatoid artrit hastalığı anne olmaya engel değildir. Ancak bazı durumlarda kısıtlama yapabilir. Önemli olan hastanın kullandığı ilaçlardır. Kullanılan ilacın gebeliğin ilk 3-6. ayında kesilmesi gerekebilir. Tedavi gerektiren ilacın kesilmesi hastalığın tedavisinde aksama meydana getirebilir. Bu hastalık gebelikte sorun yaratabilir. Hamilelik döneminde romatoid artrit ilacının kullanılması sakıncalıdır. Hamilelik öncesi kullanılan ilacın gebeliği engelleyeceği ve zarar vereceği için hamilelik öncesinde mutlaka ilacın kesilmesi gerekir. Ayrıca hastalığının kontrol döneminde yani romatoid artritin sakin olduğu dönemde hamile kalınması tavsiye edilir. İlaç kesildiği zaman bu durumdan bebek nispeten az şekilde etkilenir.


  Romatoit artrit sakinliğinde hamilelik

  Romatoid artrit bazen gebelik boyunca sakin seyrederken ilaç tedavisini azaltmak açısından bir avantaj sağlayabilir. Hasta kontrollü bir şekilde hamile kalmıştır ve tedavisine uygun ilaçlarla devam edilebilir. Romatoid artrit hastalarına tüp bebek uygulaması gerektirmez. Doğal yolla hamile kalınabilen hastalıklar arasında yer alır. Bu nedenle doğacak olan bebekteki genetik bozukluğunun önceden araştırılması mümkün değildir. Hamile kalan kişilerin ağrılarının azalması için uygun egzersiz yapmaları gerekebilir. Eklemlere uygulanan fizik tedavi şekilleri ile rahatlama sağlanabilir. Romatoit artrit hastalarının hamilelik esnasında ağır spordan kaçınması gerekebilir. Hamile kalmış olan romatoid artrit hastalığı bulunan kişilerin pilates, yüzme, yürüyüş gibi sporları yapması bu hastalığın sakin kalması için önemlidir. Ayrıca aşırı efor gerektiren sporların yapılması zararlıdır.

  Hamilelikte romatoit artrit için yapılacak yöntemler

  Hamilelikte devam eden romatoid artrit hastalığının sakin seyrettiği dönemlerde hamileliğin devam etmesi sırasında ellerin fazla kullanılmaması oldukça önemlidir. Hamilelik döneminde ağır işlerin yapılmaması bu hastalığın sakin seyretmesini sağlar. Ancak hamilelik esnasında kişinin uzun süre hareketsiz kalması uygun değildir. Uzun süre ayakta kalmak kadar; uzun süre oturmak da bu hastalık için iyi gelmez. Bazı hastaların hamilelikte soğuktan etkilendiği için ılık ortamlarda yaşamaları gebelik süresince bu hastalığın sakin seyretmesine etkili olacaktır.

  Romatoid Artrit Hamilelik
  Hamilelik döneminde romatoit artritten korunmanın doğal yolları

  Gebelik esnasında romatoid artrit hastalığının gerilemesi için doğal yöntemler ile bu hastalığın yavaş seyretmesi sağlanabilir. Bu doğal yöntemlerin başında zeytinyağı, patates, zerdeçal, bal ve tarçın uygulaması, epsom tuzu gibi doğal yöntemler kullanılarak; bu hastaların gerilemesine katkı sağlaması önemlidir. Örneğin zeytinyağı uygulamasını günlük ve el bileklerinin bulunduğu bölüme masaj yaparak uygulanması halinde burada bulunan ağrıların ve şişliklerin geçmesine katkı sağlayacağı için romatoid artrit hastalığında önemli faydalar sağlayacaktır.

  Yine yapılacak patates uygulaması sayesinde bu bölümde bulunan şişlik ve ödemin giderilmesine katkı sağlanırken; patatesin içerdiği nişasta sayesinde bu hastalığın azalması sağlanabilir. Gebelik döneminde romatoid artrit hastalığının devam ettiği ancak uygulanacak küçük işlemler sayesinde bu hastalığın gerilemesi sağlanabilir.
  ]]>
  Artrit Romatoid https://www.artrit.gen.tr/artrit-romatoid.html Sun, 02 Dec 2018 03:44:31 +0000 Artrit romatoid, iltihaplı romatizma da denilen sistemik bağ dokusu hastalığıdır. En fazla el ve diz eklemlerini tutan rahatsızlık, genelikle ailesinde genetik yatkınlık olan bireylerde daha çok görülür. İmmünolojik bir durum o Artrit romatoid, iltihaplı romatizma da denilen sistemik bağ dokusu hastalığıdır. En fazla el ve diz eklemlerini tutan rahatsızlık, genelikle ailesinde genetik yatkınlık olan bireylerde daha çok görülür. İmmünolojik bir durum olan artrit romatoid, aslında vücuttaki canlı varlıktır. Herkeste romatoid etken bulunmaktadır. Bunların ilaçlarla ya da başka tedavi yöntemleriyle ortadan kaldırılması siz konusu değildir. Romatizma vücutta beyinde, kalpte, karaciğer ve böbreklerde bulunur. 25-50 yaşları arasındaki kadınları daha fazla etkiler. Özellikle 40 yaşını geçenlerde daha çok görülür.

  Artrit romatoid neden herkesi etkilemez

  Güçlü bir bağışıklık sitemine sahip olan kişilerde, vücuttaki romatoid etken ortaya çıkmaz. Çünkü bu kişilerde vücut direnci güçlüdür, bağışıklık sistemi gerektiği gibi çalışır, beslenme düzenlidir, katkı maddesi içeren besinler tüketilmez, kanserojen maddelere maruz kalınmaz, stresten uzak kaldıkları içinde artrit romatoid oluşmaz. Vücudunu koruyan, immün sistemini sağlıklı tutan kişiler romatizma olmaz. Yani vücutlarında bu etkenin bulunmasına rağmen, hastalık olarak ortaya çıkmaz. Ancak her zaman için fırsat kollar. Yaşam tarzında bozukluk olduğunda, hiç zaman kaybetmeden romatizma etkileri ortaya çıkar.

  Artrit romatizma iki dönem içerir

  Bu hastalığın aktif olan ve inaktif olan iki farklı dönemi olur. Aktif dönemde hareketlilik, inaktif dönemde ise hareketlilik durur. Aktif dönemde vücuttaki ısı yükselir. Bu nedenle eklemlerde şişkinlik, ödem meydana gelir. Bu şişlikler bir süre sonra geçer ve aktif dönem sona erer. İnaktif dönemde ise, etkiler vücutta hasara neden olur, aynı zamanda şekil bozuklukları ortaya çıkar. Özellikle el bileklerinde, parmaklarda büyüme iliği deformitesi oluşur, kuğu boyun deformitesi, el bileğinde çarpıklık, dizlerde kalıcı olarak şişlikler, kalıp şeklinde kireçlenme, dizin açılmaması ya da tam kapanmaması gibi şekil bozuklukları meydana gelir.

  Artrit romatoid nedenleri

  Bu hastalığın ortaya çıkış sebepleri hakkında net veriler bulunmamaktadır. Ancak genetik etkenlerin artrit romatoid oluşumunda etkili olduğu düşünülür. Buna rağmen genetik yatkınlığın tek başına hastalığın ortaya çıkmasında yeterli olmadığı bilinmektedir. Genetik yatkınlığı çevresel etkenlerin desteklemesi hastalığın ortaya çıkışına zemin hazırlar. Bazı ilaçların kullanılması, stresli yaşam, ultraviyole güneş ışınları, iş temposunun yoğun olması gibi etkenler kişiyi etkileyebilir.

  Artrit romatoid belirtileri nelerdir

  Hastalarda görülen ilk belirtilerin arasında iştahsızlık, halsizlik, kilo kaybı yer alır. Bazı dönemlerde sabah uyuşukluğu, ayak bileği ve dizin arasındaki bölgede sızlama olabilir. Mide şişkinliği, bağırsaklarda gaz sorunu, sırtta ağırlık gibi etkiler olur. Hastalar sabah uyanmakta zorlanır, kendilerini dinlenmemiş hissederler. Uzun yıllar devam eden kronik yorgunluk belirtileri yaşanabilir. Hastalarda çoğu zaman tek taraftaki dizde, omuzda şişme, hareket azlığı ve ağrı oluşur. Bunlar giderek kalıcı şekil bozukluğu yapar. Hastalarda görülen bu belirtiler artrit romatoid hastalığından önce, aynı zamanda ilerleme döneminde etkili olur.

  Artrit Romatoid
  Artrit romatoid hastalığından nasıl korunulur

  Hastalığın etkeni herkesin vücudunda bulunur. Bu yüzden hastalığa yakalanıp, tedavi olmak yerine bu hastalığa hiç yakalanmamaya çalışmak en doğrusudur. Bu nedenle vücut direnci güçlü olmalı, bağışıklık sistemi düzenli çalışmalıdır. Bu dengenin mutlaka korunması gerekir. Doğal ve ekolojik yiyecekler tüketilmeli, yemekler aceleyle yenmemelidir. Atıştırmalık yiyeceklerden uzak kalınmalıdır. Yüksek topuklu ayakkabılar giyerek, ayaklar zorlanmamalıdır. Ani hareketler yapmamalı, duruş ve oturuş bozuklukları düzeltilmelidir. Vüc]]> Piyojenik Artrit https://www.artrit.gen.tr/piyojenik-artrit.html Mon, 03 Dec 2018 00:39:24 +0000 Piyojenik artrit, eklemlerde çeşitli mikroorganizmaların etkisiyle gelişen iltihaplı romatizma hastalığıdır. Bu rahatsızlık aynı zamanda septik artrit, infeksiyoz artrit, süpüratif artrit olarak ta tanımlanır. Bakterilerin ekle Piyojenik artrit, eklemlerde çeşitli mikroorganizmaların etkisiyle gelişen iltihaplı romatizma hastalığıdır. Bu rahatsızlık aynı zamanda septik artrit, infeksiyoz artrit, süpüratif artrit olarak ta tanımlanır. Bakterilerin eklemi etkilemesiyle birlikte hastalık belirtileri ortaya çıkar. Vücutta hastalığın en fazla görüldüğü eklemler kalça ve dizde görülse de, her eklemde bu risk bulunmaktadır. Toplumda her yaştan kişide görülebilen piyojenik artrit, bağışıklık sisteminin tam olarak etkili olmadığı çocukluk döneminde ve bağışıklığın zayıfladığı yaşlılık döneminde daha fazla görülür.

  Piyojenik artrit eklemleri nasıl etkiler

  Vücutta etkilenen eklemlere bakterinin girişi 3 farklı yolla olur. Bunlar;

  Kan yoluyla (Hematojen yol): Bakterinin eklemi kan yoluyla etkilemesi yaygın olarak görülür. Vücutta herhangi bir bölgede infeksiyon odağı bulunur. Mikroorganizma bu odaktan eklem sinovyasına kadar ilerler.

  Direkt olarak yayılım: Vücutta komşu infeksiyon odağında bulunan bakteriler, eklemin içine direkt olarak geçer. Özellikle 1 yaş altındaki çocuklarda bu yolla bakterinin eklemi etkilemesi daha çok görülür.

  Direkt inokulasyon: Bu yolla bakteriler aspirasyon sırasında ya da artrotomi yapılırken direkt şekilde ekleme girerler.

  Piyojenik artrit belirtileri nelerdir

  Bu hastalarda genellikle yüksek ateş, iştahsızlık, vücutta genel halsizlik, bulantı ve kusma gibi belirtiler görülür. Bunların dışında lokal inflamasyon bulguları ortaya çıkar. Etkilenen eklemde şişkinlik, ısı artışı, kızarıklık, hassasiyet gibi karakteristik bulgular ortaya çıkar. Piyojenik artrit atağı, osteomyelit atağına oranla daha akut bir tablo çizer. Hastalarda diz hareketlerinden kaçınma davranışı, topallama, bazen yürüyememe gibi etkiler ortaya çıkabilir. Piyojenik artrit genellikle tek eklemi etkiler. Diz ve kalça en fazla etkilenen eklemler olsa da, dirsek, ayak bileği, el, omuz gibi eklemlerde bundan etkilenebilir. 

  Piyojenik Artrit
  Piyojenik artrit tanısı nasıl konur

  Hastalık en kolay şekilde eklemini tuttuğunda teşhis edilebilir. Hastaların yaşına göre mikroorganizmaların türü de farklılık gösterir. Her yaş grubunda en fazla görülen mikroorganizma olan staphylococcus aureus, en bilinenidir. Hastalığı hazırlayıcı etkenlere göre bazı mikroorganizmalar daha fazla görülebilir. Gram negatif basiller, A grubu streptokoklar, daha çok diyabet mellitus ya da immün yetmezlik olduğunda daha fazla etken olurlar. Piyojenik artrit bir cerrahi girişim sonucunda ya da üriner sistem, intestinal sistemle alakalı operasyonlar sonucu gelişirse, hastalığın etkeninin gram negatif basil olma olasılığı yüksek olur. Her yaş grubunu etkileyen bu artrit türünün erken tanısı ve tedavisinin yapılmasıyla, eklemdeki deformite ve hareket kısıtlılığı önlenebilir. Tanı için sinovyinal sıvı muayenesi oldukça önemli bir kriterdir. Bunun dışında direkt radyografi, manyetik rezonans, ultrasonografi, komputerize tomografi gibi görüntüleme tetkikleri, nükleer tıp yöntemleri tanı için kullanılabilir. Direkt radyografik tetkiki sırasında hem eklem mesafesindeki artış belirlenir, hem de eklem şişkinliği ile ileri aşamadaki destrüksiyon tespit edilebilir.

  Piyojenik artrit tedavisi nasıl yapılır

  Hastalığın tedavisinde 4 temel amaç bulunur. Genel enfeksiyon tedavisinden farklı olmayan bu tedavide ilk amaç, eklemde uygun antibiyotiklerle infeksiyon tedavisinin uygulanmasıdır. İkinci amaç eklemin içinde bulunan sıvının drenajı ve bu sayede buradaki bakterilerin, bakteri ürünlerinin, fibrin ve debrisin uzaklaştırılmasını sağlamaktır. Üçüncü amaç ise, eklemin geçici şekilde desteklenmesi, ortaya çıkan ağrının giderilmesi, kas spazmından ortaya çıkabilecek deformasyonun önl]]> Psöriatik Artrit https://www.artrit.gen.tr/psoriatik-artrit.html Mon, 03 Dec 2018 23:44:37 +0000 Psöriatik artrit, sedef olarak bilinen cilt hastalığına maruz kalan kişilerin yaklaşık %20'sinde görülen, eklem iltihabının ismidir. Hastalık birçok eklemde etkili olabilir ve ortaya çıkan şikayetler kişiden kişi Psöriatik artrit, sedef olarak bilinen cilt hastalığına maruz kalan kişilerin yaklaşık %20'sinde görülen, eklem iltihabının ismidir. Hastalık birçok eklemde etkili olabilir ve ortaya çıkan şikayetler kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Psöriatik artrit, hakim olduğu eklemin hasarlanmasına yol açar. Bu nedenle erken tanı ve tedavi çok önemlidir. Erken tanı ve uygun tedaviyle hastalığın yol açabileceği sakatlık riski azaltılır.

  Psöriatik artrit nedir

  Psöriazis, toplumda sedef olarak bilinen, ciltte döküntü, kızarıklık ve pullanma gibi yakınmalarla seyreden bir cilt hastalığıdır. Bağışıklık sisteminin kişinin derisine saldırması sonucu ortaya çıkar. Bazı sedef hastalarında ise bağışıklık sistemi deri haricinde eklemlere de savunma göstererek iltihap oluşmasına neden olur. Sedef hastalığı gibi psöriatik artrit hastalığı alevlenme ve yatışmalarla devam eder. Hastalığın belirtileri kişiden kişiye fark edebilir. Hastalığa sahip olan aynı kişide bile zaman zaman tutulan eklem yerinde değişiklik yaşanabilir.

  Psöriatik artrit, vücudun herhangi bir ekleminde etkili olabilir. Bazen tek bir eklemde, bazen birden fazla eklemde hakim olabilir. Omurga, bel, boyun, ayak, diz gibi büyük eklemlerde de hastalık tutulmalara yol açabilir. Bazı hastalarda el ve ayak parmaklarında tamamen şişlik ve kızarıklık görülebilir. Bu durum tıpta daktilit olarak tanımlanır. Tırnaklarda çukurluk ya da kabalaşma, tırnak yatağından ayrılma gibi değişiklikler yaşanabilir.

  Psöriatik artrit, eğer omurgada hakim olmuşsa spondilit adı verilen sırt ve boyun ağrısına, eğilirken kısıtlanmaya yol açar. Tendon ve bağların kemiklerde tutunduğu yerlerde hassasiyet meydana gelir. Bu hassasiyet entezit olarak tanımlanır. Ayağın arka tarafı, topuk kısmı, tabanı, diz önü, dirsek ya da daha farklı alanlarda şiddetli ağrılar yaşanabilir.

  Psöriatik artrit nedenleri nelerdir

  Psöriatik artritin nedeni tam olarak bilinmemektedir. Ancak hastalığın %40'lık kısmının genetik olarak geliştiği düşünülmektedir. Ailesin sedef ya da sedefe bağlı gelişen artrit geçmişi olan kişilerde hastalığın görülme olasılığı daha yüksektir. Yapılan çalışmalara göre bu hastalığın gelişiminde birçok gen sorumlu tutulmaktadır. Geçirilen enfeksiyonlarda hastalığın gelişmesine neden olabilir.

  Psöriatik artrit için kimler risk altındadır

  Daha 30-50 yaş aralığın olan kişilerde hastalığın görülme olasılığı olsa da çocuklarda da gelişebilir. Kadın ve erkek ayırt edilmeksizin her iki cinste de eşit oranlarda gelişebilir. Sedef hastalığına maruz kalanların ortalama olarak %20'sinde psöriatik artrite rastlanır. Başlangıçta ciltle ilgili problemler yaşanırken zamanla artrit meydana gelir. Bazen cilt bulgularıyla artrit aynı anda gelişebilir. Nadir durumlarda da önce eklem sorunları daha sonra cilt sorunları gelişir.

  Psöriatik artrit nasıl teşhis edilir

  Psöriatik artrit teşhisi için romatoloji uzmanına başvurmak gerekir. İlgilin uzman ilk önce hastada sorunlu eklemleri, sedefin belirtilerini detaylı bir şekilde araştırır. Eklemlerde oluşabilecek hasarı tespit etmek için röntgen çekilir. Eklem ve omurgaları daha ayrıntılı incelemek adına MR, ultrason ve tomografi taramaları uygulanır. Kan tetkikleri yapılır. Kan tetkikleri gut, romatoid artrit ve osteoartrit hastalıklarını ekarte etmek için uygulanır. Hastalara uygulanan tetkiklerde inflamasyona ya da hafif seyreden bir anemiye rastlanabilir. Bazı durumlarda deriden biyopsi alınarak sedef hastalığının tanısı kesinleştirilebilir.

  Psöriatik Artrit

  Psöriatik artrit tedavisi nasıl yapılır

  Hastalığın tedavisi hastadan hastaya ve tutulan ekleme bağlı olarak farklılık gösterir. Başlangıçta eklemlerde oluşan iltihabı önlemek adına steroid olmayan ilaçlar, mide koruyucu ile birlikte reçete edilir. Tek bir tane eklem tutulmuşsa eklem içine kortikosteroid enjekte edilebilir. Hastalığı kontrol]]> Dizde Artrit https://www.artrit.gen.tr/dizde-artrit.html Tue, 04 Dec 2018 08:42:30 +0000 Dizde artrit sorunu, günümüzde insanların çok sık karşılaştığı problemlerden biridir. Oldukça yaygın olarak meydana gelen bu problem çok ciddi bir şekilde ağrılara neden olmaktadır. Bu nedenle artrit ilerlemeden mutlaka müd Dizde artrit sorunu, günümüzde insanların çok sık karşılaştığı problemlerden biridir. Oldukça yaygın olarak meydana gelen bu problem çok ciddi bir şekilde ağrılara neden olmaktadır. Bu nedenle artrit ilerlemeden mutlaka müdahale edilmesi gerekir. Dizde artrit oluşumu, diz ekleminin sürekli olarak baskı altında olması ve insan vücudunda en çok zorlanan eklem olmasına bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Özellikle yaşlı insanlarda gerek mesleki hayat nedeniyle gerek yaşam şartları nedeniyle uzun süreli kullanıma bağlı olarak oluşur. Bazen bu durum gençlerde de meydana gelebilir. Halı saha başta olmak üzere diğer hareketli sporlarda kişi farkında olmasa bile zorlamalar meydana gelebilir. Bu durumda ileri zamanlarda kişinin dizinde artrit oluşabilir. Dizde artrit problemi, insanlarda aslında bir iltihap hastalığıdır. Diz bölgesinde farklı nedenlere bağlı olarak oluşan iltihaplanmaya artrit adı verilir. Dizde oluşan artritin birçok farklı türü bulunmaktadır. 


  Dizde oluşan artritler:
  • Romatizmal artrit: İnsan vücudunda en çok gören romatizma bölgesi diz bölgeleridir. Bu bölgelerde eklemler üzerinde romatizmal hastalıklar rahat bir şekilde oluşur. İşte bu hastalıklar bazen insanlarda artrit sorunlarına neden olabilir. Bu gibi bir durumda kişinin yapabileceği en önemli şey tabi ki artrit sorununun daha da ilerlemesini önleyerek erkenden sorununa çözümler aramasıdır. İltihaba bağlı bir hastalık olduğu için sürekli artış gösterecektir. Kişi erkenden tedavileri yaparsa sorun büyümeden ortadan kalkacaktır.
  • Travmatik artrit: Diz bölgeleri en çok zorlanmaya maruz kalan bölgelerdendir. Bu bölgelere alınan darbeler ya da ani hareketler, kişilerde dizde artrit sorununun oluşmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle travmalara bağlı olarak ortaya çıkan artrit sorunları ayrı bir kategori içerisinde incelenir. Bu nedene bağlı olarak oluşan artrit sorunlarının yanında ayrıca şişme sorunları, aşırı ağrı ve hareket kayıpları da gözlemlenmektedir.  
  • Bakteriyel artrit: Bu artrit insanlarda bakteriler nedeniyle oluşmaktadır. Diz bölgesinde bulunan açık yaralar, bu artrit sorununun oluşmasına ve bakterilerin artmasına en büyük örnektir. Bunun yanı sıra kişide enfeksiyonlu bir vücudun olması da bakteri oluşumuna bağlı olarak dizde artrit hastalığını ortaya çıkarabilir. 
  • Gut artriti: İnsanlarda en sık karşılaşılan artrit nedendir. Genelikle yüksek tansiyon, şişmanlık, şeker hastalığı ve diğer durumlar nedeniyle ortaya çıkan bu artrit orununda kişinin tedavilerin yanı sıra ayrıca yapması gereken şeyler vardır. Örneğin acilen kilo vermek artrit olan dizini fazla kullanmamak gibi..
  Dizde Artrit
  Tedavisi nasıldır

  Diz artritinin birçok tedavi yöntemi bulunmaktadır. Her ne kadar çok tedavi yöntemi bulunursa bulunsun hastalarda ilaç tedavisi uygulanmadan diğer yöntemlere geçilmemelidir. Bu nedenle dizde artrit sorununda ilk olarak ilaç tedavileri uygulanır. Daha sonra ise aşağıda belirttiğimiz tedavilerden biri uygulanabilir. 

  Artroskopi: Artrit sorununda menüsküs yırtıkları da eşlik ediyorsa bu tedavi yöntemi kesinlikle uygulanır. Kapalı bir tedavi yöntemi olduğu için çok hızlı bir iyileşme gösterir. Fakat elde edilen sonuç yüzde elli olumlu olduğu için birçok uzman bu tedaviyi önermemektedir. 

  Osteotomi: Genç hastalarda kullanılan bir tedavi yöntemidir. Eğer dizde artrit sorunu küçük bir bölgede sınırlıysa bu yöntem kullanılabilir. 

  Dizin füzyonu: Bu tedavi yönteminde dizde artrit oluşmuş bölge doldurulur. Bu tedavi sonrasında eklem hareketleri kötü olabilir. Bu nedenle biraz daha az uygulanan bir yöntemdir.

  Diz protezi: En çok kullanılan dizde artrit tedavisidir. Bu tedavi yönteminde artrit oluşmuş olan bölgeye yeni bir yüzey takılır ve hasta iyileştirilir. Genellikle hasta]]> Juvenil Romatoid Artrit https://www.artrit.gen.tr/juvenil-romatoid-artrit.html Wed, 05 Dec 2018 03:40:48 +0000 Juvenil romatoid artrit, çocukluk döneminde hareket kısıtlılığına sebep olan en önemli etkendir. Bu rahatsızlığın neden kaynaklandığı tam olarak bilinmese de, kişilerdeki genetik yatkınlığın, aynı zamanda çevresel etkenl Juvenil romatoid artrit, çocukluk döneminde hareket kısıtlılığına sebep olan en önemli etkendir. Bu rahatsızlığın neden kaynaklandığı tam olarak bilinmese de, kişilerdeki genetik yatkınlığın, aynı zamanda çevresel etkenlerin bunda tetikleyici olduğu düşünülmektedir. Bazı viral enfeksiyonlar, travma, stres gibi etkenler bu tetikleyiciler arasında sayılabilir. Bu faktörlere verilen otoimmün reaksiyonlar Juvenil romatoid artrit gelişimini tetiklemektedir. Genetik geçişli olmamasına rağmen, ailesinde romatizma olan kişilerde daha sık görüldüğü de bilinmektedir.

  Juvenil romatoid artrit tipleri

  Bu rahatsızlığın çocukluk döneminde görülme olasılığı binde birdir. Üç farklı tipte ortaya çıkabilir. Hastalığın başlangıcından sonraki 6 aylık süreçte etkilediği eklemlere bağlı olarak, 5 ve fazlasını tutarsa poliartiküler, daha az eklemi tuttuğu zaman poziartiküler, beraberinde ateş, hepatosplenomegali, lenfadenopati gibi bulguların görülmesi halinde sistemik Juvenil romatoid artrit ya da still hastalığı olarak tanımlanır. Çocuklarda 0-16 yaş arasında görülen rahatsızlık, ne fazla 1-3 yaş grubu çocukları etkiler. Hastalığın tiplerine göre farklılık gösterse de, kızlarda erkeklere oranla 2-6 kat daha çok etkili olur. 

  Hastalık etkilediği eklem sayısına ve bulgularına göre tiplendirilir. % 60 oranında görülen poziartiküler tipte hastanın yakınmaları genellikle ayak bileği, diz gibi alttaki eklemlerde olmaya başlar. bu tip kalça ve kol elemlerinde daha az görülür. Bu durum hastalığın ilerlediği zamanda görülebilir. Hastada ateş ve sistemik belirtiler bulunmaz. % 30 oranında görülen poziartiküler tip büyük, küçük eklemleri simetrik şekilde tutabilir. Hastalarda hafif ateş, romatoid nodüller bulunabilir. Hastalarda % 10 oranında görülen, 2 haftadan fazla devam eden ve akşamları etkili olan ateş, pembe kırmızı döküntülerle başlayan sistemik tipte, hastalarda ateş olduğunda eklem ağrıları daha fazla olur. Ateş düşünce etkilerde kaybolur. Ciltteki döküntüler daha çok gövde, kol ve bacaklarda yuvarlak ya da çizgi şeklinde oluşur. Hastalarda başlangıçta sistemik belirtiler olur, ilerleyen zamanda eklem yakınmaları başlar.

  Juvenil Romatoid Artrit
  Juvenil romatoid artrit bulguları

  Hastalarda kronik sivonit bulunur. Bu subsinoviada ve hipertrofide olursa, ödem, hiperemi ile hiperplazi de olur. Hastalığın tedavisi iyi yapılmazsa ya da ilerleyen aşamalarında eklemde kıkırdak erozyonu, eklem deformitesi gibi sorunlar oluşmaya başlar. Hastalardaki tipik yakınmalar eklem kızarıklığı, şişkinlik, ağrı ve sıcaklık hissi olur. Hastalığın en fazla etkilediği eklemler ise, ayak bileği, dizler, bacak eklemleri, dirsek, el bileği, parmak eklemleri gibi bölgelerdir. Belirtiler kronik şekilde etkili olur. Bunlara eşlik eden ateş, akciğer zarı, kalp zarı, karaciğer, lenf nodu gibi tutulumlarda olabilir. Sabahları elem tutukluğu, hareket etmede zorlanma, ağrı hissi gibi etkiler oluşur. Bunlar gün ortasına doğru etkisini kaybeder.

  Juvenil romatoid artrit tanısı

  Hastalığın kesin tanı koymaya yardımcı olan klinik ve laboratuvar bulgusu bulunmamaktadır. Buna rağmen olası tanı kriterleri bulunmaktadır. Bunlar; hastanın 16 yaşın altında olması, bir ya da daha çok eklemi tutan 6 haftadan fazla süren artrit, tuttuğu eklem sayısı, Juvenil romatoid artrit klinik belirtilerinin olması gibi kriterlerdir. Bunun yanında öteki artrit türlerine ait belirtilerinde ayrıcı tanısı yapılmalıdır.

  Juvenil romatoid artrit tedavisi

  Hastalığın tedavisinde ilk aşama aspirin, iburufen, naproksen gibi ilaçların kullanılmasıdır. Daha sonra yavaş etkili ilaçlar tercih edilebilir. Nonstreoid antienflamatuar ilaçlar artrit tedavisinin temelidir. Bunların analjezik etkileri daha hızlıdır. Antienflamatuar etkisi yavaş olsa da, kısa sü]]> Seropozitif Romatoid Artrit https://www.artrit.gen.tr/seropozitif-romatoid-artrit.html Thu, 06 Dec 2018 00:22:58 +0000 Seropozitif Romatoid Artrit, en çok eklemlerde görülen kronik iltihaplı şekilde meydana gelen romatizmal bir hastalıktır. Hastalığın neden oluştuğu kesin olarak bilinmemekle birlikte eklemlerde bozulmalara yol açtığı klin Seropozitif Romatoid Artrit, en çok eklemlerde görülen kronik iltihaplı şekilde meydana gelen romatizmal bir hastalıktır. Hastalığın neden oluştuğu kesin olarak bilinmemekle birlikte eklemlerde bozulmalara yol açtığı klinik olarak ispatlanmıştır. Genel olarak %1 oranında görülme sıklığı vardır. Çocuklarda herkeste yaşanabilir. Kadınlarda, erkeklere oranla bir kaç kat daha fazla görülür. Sıklıkla 40-50 yaş arasındaki kişilerde görülmekte 60 yaşından sonra da görülme riski artmaktadır. 

  Belirtileri

  Özellikle sabah ve gece saatlerinde eklem ağrıları oluşabilir. Özellikle parmak eklemlerinde şişlikler, dokunmakla hassasiyet ve kolların deri altı dokularda sert şişlikler görülür. Eklemin dış tarafında düğüm oluşabilir. Bu duruma romatizmal düğüm adı verilir. Bunun dışında parmaklarda gözle görülür duruş bozuklukları yaşanır. Hastalık ilerledikçe omuzlar, dirsekler, dizler, kalçalar, çene ve boyun eklemleri de etkilenir. Parmak kemikleri çıkıntılı bir halde ya da parmakta dış tarafa doğru kaymalar gözlemlenir. Ayrıca parmağın uç tarafında aşağıya doğru katlanmış bir görüntü oluşabilir. Bunların dışında eklem tutulmalarına çok sık rastlanır. Bu eklem tutulmaları ortalama olarak 15-20 dakika içerisinde geçer. Hastada yorgunluk, halsizlik ve hastalık hali sık karşılaşılan belirtiler arasındadır. Vücudun diğer organlarında da bazı belirtiler ortaya çıkabilir. Kalp ve akciğer zarının iltihaplanması, göz ve çevresinde oluşan iltihaplanmalar hastalığın bulguları arasındadır. Ciltte vaskülitis adını alan özellikle alt baldırlarda kendini gösteren kılcal damar iltihabı oluşabilir. Ağızda ve gözde kuruluk oluşabilir.

  Tanısı

  Bağışıklık sisteminin kendi hücrelerine karşı savaş açarak bu hücreleri yok etmek istemesi sebepleri arasında gösterilebilir. Bunun dışında bazı moleküllerin vücut yapısında daha çok görülmesi hastalığın genetik olarak da ortaya çıkabileceğini ortaya koyar. Tanısında el ve ayakların filminin çekilmesi oldukça yardımcıdır. Hastalığın ilk evresinde bir kaç eklemde görülür ve daha sonra bu iltihap diğer bir çok eklemi yayılır. Sıklıkla el ve parmak eklemlerinde görülür. Bunların dışında bazı kan testleri de tanı koyma açısından yardımcıdır. Hastalığın tanısını kolaylaştıran bazı kriterler bulunur. Hastada bu kriterlerden en az 2 tanesinin olması tanıyı belirlemede en büyük etkendir. Bunlar el ve ayak parmaklarında aynı anda oluşan eklem iltihabı, üçten fazla eklemde şişlik hissi, eklemlerde uzun zamandır görülen eklem tutukluğu ve romatizmada gerçekleşen düğümdür.

  Seropozitif Romatoid Artrit

  Tedavisi

  Seropozitif romatoid artrit hastalığında kesin tedavi yöntemi yoktur. Hastalık için sadece erken tanı konularak eklemlerde geriye dönülmez değişikliklerin yaşanması önlenebilir. Eklem iltihabını azaltmaya yönelik uygulanan tedaviler hem ağrıyı dindirecek hem de eklemde hasar oluşmasını azaltacaktır. Bu da hastanın yaşam kalitesini arttıracaktır. Tedavisinde ağrıyı dindirmeye ve iltihabı azaltmaya yönelik kısa süreli etkili ilaçlar ve kortizon kullanılır. Bu ilaçların kullanılmasındaki amaç, hastalığın tedavi gerçekleşmese de hastanın yaşadığı ağrıyı ortadan kaldırmaya yöneliktir. Kullanılan ilaçlar bağışıklık sistemini düzenleyerek etkisini genellikle haftalar ya da aylar içinde gösterir. Bu nedenle düzenli kullanılmaları çok önemlidir. Kullanılan ilaçlar kan hücre sayısı düşüklüğüne, böbrek ve karaciğer fonksiyonlarında bozukluğa neden olabileceği için belli aralıklarla uzman doktor tarafından bazı testlerin yapılması gerekir. İlaç tedavisine ek olarak eklemlere aşırı yüklenmeyecek şekilde düzenli egzersiz yapılmalıdır. Sağlıklı beslenmeye özen gösterilmelidir. Tüm bu ilaç tedavilerine ve önlemlere rağmen eklemlerde  çok şiddetli fonksiyon kayıpları yaşanıyorsa ameliyatlar gerekebilir.

  ]]>
  Enteropatik Artrit https://www.artrit.gen.tr/enteropatik-artrit.html Thu, 06 Dec 2018 10:19:10 +0000 Enteropatik artrit, Ülseratif kolit ve Crohn hastalığı gibi iltihabi bağırsak hastalıklarıyla birlikte seyreden eklem iltihabı hastalığıdır. Crohn ya da ülseratif kolit hastalığı bulunan hastaların yaklaşık %2- Enteropatik artrit, Ülseratif kolit ve Crohn hastalığı gibi iltihabi bağırsak hastalıklarıyla birlikte seyreden eklem iltihabı hastalığıdır. Crohn ya da ülseratif kolit hastalığı bulunan hastaların yaklaşık %2-20'sinde enteropatik artrite raslamak mümkündür. Her iki hastalık çeşidinde de artrit bağırsak dışı en sık görülen şikayetlerdendir. Artrit nedeniyle diz ve ayak bileği gibi eklemler tutulur. Sakroilak eklem tutulumu da ankilozoan spondilit de iltihabı bağırsak hastalıklarıyla ilişkili olarak devam eder. Ülseratif kolit hastalarının ortalama %25'inde, Crohn hastalarının ise ortalama %7'sinde rastlanır. Hastalık devam ettiği sürece yalnızca bağırsak ve eklemlerin dışında göz ve cilt tutulumu da yaşanabilir. Omurga ve sakroiliak eklem tutulumu, en fala 15-35 yaş arasında etkili olur. Kadınlara nazaran erkeklerde 3 kat daha fazla görülen hastalık, bağırsak hastalığının şiddetinden bağımsız olarak seyreder. Çevresel eklem tutulumu kadın ve erkeklerde eşit oranlarda görülür ve bağırsak iltihabının şiddetiyle ilişkili yaşanır.

  Enteropatik artrit için risk faktörleri

  Crohm hastalığı ve ülseratif kolitte genetik etkenlerin etkili olduğu düşünülmektedir. Her iki hastalığı da tetikleyebilen genetik faktörler bulunmaktadır. İltihabi bağırsak sendromu seyrinde omurga ve sakroilak eklem tutulumunun oluşması HLA B27 doku çeşidiyle ilişkilidir. Çevresel etkenler göz önünde bulundurulduğunda bu tür bir ilişkiden söz etmek mümkün değildir. Çevresel etkenler tamamen bağırsak hastalığının şiddetiyle alakalıdır.

  Hastalığın neden başladığı ya da tetikleyici etken hala bilinememektedir. Bağırsak şikayetleri ya da yangıya bağlı geçirgenlik artışı, bağışıklık sisteminin bozulması ve genetik etkenlerin bir arada olması hastalık üzerinde etkili olduğu düşünülmektedir.

  Enteropatik artrit belirtileri

  Klinik olarak eklem ağrısı, eklem şişliği, eklemlerde ısı artışı, kızarıklık hastalıkla karakterize bir tablodur. Bazen 5 bazen ise 5'ten az eklem tutulumu görülebilir. Bazen tek bir eklemde tutulma olabilir. Kadın erkek ayırmaksızın eşit oranlarda görülen hastalık, bacakların büyük ve küçük eklemlerini etkiler. Mesela diz, ayak parmağı, ayak bileği hastalıktan en çok etkilenen eklemlerdir. Bu eklemlerde ısı artışı, şişlik ve ağrı görülür. Eklemlerde yaşanan şikayetler ataklar şeklinde yaşansa da zamanla kronik bir hal alır. Özellikle ülseratif kolitte, bağırsak şikayetlerinde artmasına, çevresel eklem şikayetleri de eklenir. Bu gibi durumlarda hastalıktan etkilenen kolon bölgesinin ameliyatla çıkarılması gerekebilir. Ameliyat çevresel eklem şikayetlerini ortadan kaldırabilir. Hastalıkta kalçada ve omuzda tutuma çok sık rastlanmaz. Sakroiliak eklem ve omurga tutulumuna daha fazla rastlanır. Tutum dinlenme anında geçmez. Egzersiz yapıldığında bel ağrısında azalma, sabah tutulmaları ve sürekli yer değiştiren ağrılar yaşanır. Göğüs bölgesinde bıçak saplanmış hissi yaratan ağrılar görülebilir. Bunların haricinde kanlı ve mukuslu ishal, ağız yaraları, karın ağrısı, cilt ağrıları, ciltte para büyüklüğünde şişlik ve yaralar görülebilir. Bu tarz belirtilerin hastaların yaklaşık %25 gibi bir grubunda yaşanır. %10'luk bir grupta ise görme kusurları oluşabilir.

  Enteropatik Artrit

  Enteropatik artrit tanısı

  Şikayetler neticesinde doktora başvurulduğunda doktor dikkatli bir şekilde hastanın tıbbi öyküsünü ve şikayetlerini sorgular. Tanı için bu sorgulama oldukça önemlidir. Beraberinde klinik bulgular için görüntüleme tekniklerinden yararlanılır.

  Enteropatik artrit tedavisi

  Hastanın yaşamış olduğu eklem ağrısı ve eklem tutulmaları ağrı kesici ilaçlar yardımıyla kontrol altına alınabilir. Fakat ağrı kesiciler hastalığın seyrini durdurmaz ve bazı vakalarda bağırsak şikayetlerini arttırır. Dolayısıyla hastanın klinik bulgularına göre bazı ajanlardan yardım alınır.

  Enteropatik artrit seyri

  ]]> Gut Artriti https://www.artrit.gen.tr/gut-artriti.html Thu, 06 Dec 2018 11:24:29 +0000 Gut Artriti, kanda bulunan ürik asidin birikmesi ve eklemlerde kristalleşmesi,  şişmesine ve ağrı oluşmasıdır. Gut artriti genetik olabildiği gibi alkol, beslenme düzensizliği ve bazı rahatsızlıklarda gut hastalığına Gut Artriti, kanda bulunan ürik asidin birikmesi ve eklemlerde kristalleşmesi,  şişmesine ve ağrı oluşmasıdır. Gut artriti genetik olabildiği gibi alkol, beslenme düzensizliği ve bazı rahatsızlıklarda gut hastalığına yakalanma riskini artırmaktadır.

  Gut hastalığı vücut ısısının en düşük olan bölgelerine yerleşmektedir. Gut ilk olarak ayak başparmaklarına, el ve ayak bileklerini etkiler uyarı vermeden aniden gelişir. Vücutta bulunan ürik asit kristalleri vücudun üşüyen bölgesine toplanıp yerleşmeye meyillidir.

  Gut hastalığında genellikle ayaklarda vücut ısısının düşüklüğü nedeniyle ilk önce bu bölgeleri etkiler. Gut hastalığı olan bölgelerin etrafındaki diğer eklemleri etkileyebilir ve etkilenen eklemlerde şişlik, ağrı ve katılaşma görülür. Gut hastalığı zaman zaman ortaya çıkabilen bir romatizmal hastalıktır müzmin bir hastalık olduğu için kesin tedavisi bulunmamaktadır.

  Gut artritin nedenleri: İnsan vücudunda bulunan ürik asit miktarının dokularda ve kanda artması neden olmaktadır.

  • Böbrek hastalarının böbrek iltihabı ilaçları, idrar söktürücü ilaçlar kullananlarda kandaki ürik asidi miktarını artırmaktadır. Şeker hastalığı, yüksek tansiyon aşırı şişmanlık gibi bazı hastalıklar gut hastalığını ortaya çıkarmaktadır.
  • Vücutta ürik asidin artması ve ürik asidin böbreklerden atılması zorlaşmasından dolayı oluşur. Gut hastalığı kalıtsal olduğu gibi doğuştan gelen bazı hastalıklarında risk faktörüdür.
  • Gut artriti hastalığı kadınlara oranla erkeklerde 35-50 yaş arasında daha çok görülmektedir. Bunun nedeni ise erkeklerde ürik asit seviyesinin daha yüksek olmasıdır.
  • Şişmanlık, sigara kullanımı, alkol alımı gut hastalığına yakalanma faktörünü artırmaktadır. Kadınlarda gut hastalığına yakalanma menopoz dönemine göre değişmektedir. Kadınlarda menopoz öncesi gut hastalığı görülmesi nadir olur fakat 50 yaş sonrasında gut görülmeye başlar.

  Gut Artriti

  Gut artritin belirtileri: Gut hastalığı ilk şiddetli ataklarla kendini belirtir. Gut hastalığı daha çok geceleri aniden ortaya çıkar ve gut hastalığından etkilenen eklemler ağırlaşır, şişer, katılaşır.

  Eklem hareketlerinden kısıtlanma görülür, eklem çevresinde kızarıklık görülür ağrının şiddetine göre morarma görülebilir. Gut hastalığında etkilenen eklemler ataktan 1-2 saat önce yanma, kaşınma, hafif tutulmuş ve ağrı, uyuşma gibi belirtiler gösterir.

  Gut artriti hastalığına yakalanan kişi bu belirtiler görüldüğünde uzman bir doktora gidip tedavi olunmalıdır. Gut hastalığında tedaviyi geciktirilmesinde ataklar sıklaşır eklemleri daha ok etkileyerek dayanılmaz hal alır.

  Gut artritin tedavisi: Gut hastalığında beslenmeye ve ilaç tedavisine önem verilmelidir. Ürik asidi seviyesini yükselten yiyeceklerden uzak durmak gerekir. Alkol sigaradan uzak durmak gün içinde bol su tüketilmelidir.

  ]]>
  Kronik Artrit https://www.artrit.gen.tr/kronik-artrit.html Fri, 07 Dec 2018 04:25:30 +0000 Kronik Artrit, eklemlerde meydana gelen iltihaplanmadır. Eklem iltihaplanmasında görülen kızarıklık, şişlik, sıcaklık basması, eklemlerde ağrı ve sızı görülür kronik artrit eklemlerin etkilenmesinde rol oynar. Kronik artrit Kronik Artrit, eklemlerde meydana gelen iltihaplanmadır. Eklem iltihaplanmasında görülen kızarıklık, şişlik, sıcaklık basması, eklemlerde ağrı ve sızı görülür kronik artrit eklemlerin etkilenmesinde rol oynar. Kronik artrit romatizmal hastalıklar eklemlerin bozulmasına yol açar eklem kıkırdağında tutukluk yapar. Kadınlarda erkeklere oranla 5 kat daha fazla görülür kronik artrit 40-50 yaş arasında görülmektedir 60 yaşından sonra da sık karşılaşılan bir rahatsızlıktır.  Kronik artrit hastalıkları genellikle el bilekleri ayak bilekleri el ve ayak parmakları eklemlerinde yerleşir. Nadir olarak da kalça, dirsek ve omuz eklemlerinde görülür. Özellikle gece ve sabahları eklem ağrıları ile görülür eklemlerde şişlik ve tutukluklar yapar. Kronik artrit halsizlik ve yorgunluk sık karşılaşılan belirtileridir. 10 kişiden birinde mutlak suretle hayatının bir döneminde görülür hastalığın en üst durumunda omurga ekleminin kaymasına bağlı olarak spinal kordun baskılamasıdır. 

  Kronik Artrit Belirtileri
  Kronik atrit belirtilerinde özellikle eklemlerde ağrı, şişlik ve acı katılaşma görülür kişilerde yorgunluk hareket kısıtlılığı eklemlerde şekil bozukluğu özellikle sabahları uyuşukluk görülen en belirgin özellikleridir. Hastalığının başlangıcında hasta kilo kaybı, iştahsızlık, halsizlik gibi belirtiler görülür. Eklem iltihaplanması öncelikle birkaç eklemde görülür ilerleyen sürede vücutta birçok eklemi tutar ve bu eklemi tutması sonucunda eklemlerin dış tarafında düğümler oluşur. Parmakların dışında duruş bozuklukları parmak kemiği çıkıntısı parmağın dışa doğru kayması gibi belirtiler görülür. Parmağın üç tarafı aşağı yöne doğru katlanmış bir hal alır. Karaciğer zarının ve kalp zarının iltihaplanması ve gözlerde iltihaplanmalar en sık rastlanan bulgulardır. Özellikle baldırlarda görülen kılcal damar iltihaplanmasına da yol açar ve ağızda göz çevresinde kuruluk oluşturur. Eklem dışında görülen kilo kaybı halsizlik, ateş, yorgunluk ve anemi sık görülür. Dirseklerde ve vücudun farklı yerlerinde ağrısız nodüller oluşur. Tendonlar arasında sinirlerin iltihaplı doku nedeniyle sıkışmasıyla nöropatiler gelişir. 

  Kronik Artrit Tanısı
  Kronik artrit el eklemleri gibi küçük eklemlerde şişlik ve ağrının olması kronik artrit tanısını kolaylaştırır. Kronik artrit seyri doktor tarafından ağrı ve inflamasyon gideren ilaçlar altında değerlendirilir. Tanı konulması için tam kan sayımı yapılır. Böbrek ve karaciğerde fonksiyon testleri yapılması uygun görülür. Kronik artrit klinik bulgu varlığında tanısını destekleyebilen bir otoantikor tanısını daha kuvvetli konulabilmesi için bu test yapılır. Akciğer grafiği ve aynı zamanda tutulan eklemlerin direk filmleri çekilir. Doktorun gerekli görmesi durumunda eklem tomografisi ve ilaçlı manyetik görüntüleme de isteyebilir. Akciğer tutulmasından şüphelenirse ince kesitli akciğer tomografisi istenir. Hızlanmış hastalıklar olarak kalp hastalığı, inme, annemi, eklem enfeksiyonları, göz kuruluğu göz iltihabı gibi rahatsızlıklar hastalığın İleri vakaları olarak bilinir. Kronik artrit tedavisinde sulfasalazin metotreksat hidroksiklorokin  gibi ilaçlar kullanılır. Biyolojik tedavi alanları kullanılmaktadır kronik artrit hastalığının hızlı bir şekilde kontrol alınması için kortizon ve ağrı kesiciler kullanılır. Kronik Artrit hastalığı röntgen filmlerinde ve eklemlerde meydana gelen hasarı desteklemek için kan testleri önemlidir hastalığında tanı konması için bazı kriterler belirlenmiştir. 

  Kronik Artrit
  Kronik Artrit Tedavisi
  Kronik artrit tedavisi için özellikle hastanın dinlenmesi, ilaç tedavisi, egzersiz veya cerrahi yöntemler uygulanır. Hastanın genel sağlık durumu iltihaplanmanın şiddeti hastanın yaşı ve hastanın tıpkı geçmişi göz önüne alınır. Hasta şikayetlerinde şişme, ağrı, acı ve eklemlerde iltihaplanma bulgularını azaltmaya yönelik egzersiz tedavisi verilir. Hastalığı eklemlerdeki iltiha]]> Çocuklarda Artrit https://www.artrit.gen.tr/cocuklarda-artrit.html Fri, 07 Dec 2018 23:58:22 +0000 Çocuklarda artrit, yetişkinlerde etkili olan artritle kıyaslandığında daha farklı bir seyir izler. Hastalığın tanımlanması için bir ya da daha fazla sayıda eklemde etkili olan, en az altı hafta eklemdeki şişliklerle süregelen Çocuklarda artrit, yetişkinlerde etkili olan artritle kıyaslandığında daha farklı bir seyir izler. Hastalığın tanımlanması için bir ya da daha fazla sayıda eklemde etkili olan, en az altı hafta eklemdeki şişliklerle süregelen tipik sorunların yaşanması gerekir. Eklem şişliklerin dokunulduğunda ağrılı olması, hareketleri kısıtlaması artrit hastalığının aktif döneminde olduğunun göstergesidir. Çocuklarda artrit hastalığı üç farklı tipte ortaya çıkabilir. Bunların sınıflandırılması hastalığın ilk altı aylık süreçte ortaya çıkan belirtilerine göre yapılır. Hastalığın çocukları etkilemesi genetik etkenlerle birlikte, çevresel faktörlerin tetiklemesiyle ortaya çıkar. Ailesinde artrit olan çocuklarda travma, stres, viral enfeksiyon geçirilmesi gibi etkenler, hastalığın çocukları etkilemesine neden olur.

  Çocuklarda artrit hangi tiplerde görülür

  Sistemik başlangıçlı tip: Bu tür artrit çocuklarda % 10-20 oranında görülür. Kız ve erkek çocukları aynı oranda etkiler. En belirgin semptomları oldukça yüksek seyreden, inişli çıkışlı ateş ve karakteristik cilt döküntüleridir. Bunlara eşlik eden dalak büyümesi, bir ya da fazla sayıda eklemin etkilenmesi, lenf nodlarında problemler görülebilir. Çocukta ateş ani şekilde yükselir, yine aniden düşer. Genellikle bu etki akşamları görülür. Ateşin kontrol edilmesi için anti romatizmal ilaçlar kullanılır. Ateşle birlikte cilt döküntüleri olur, ateş düştüğünde döküntülerde yok olmaya başlar. Vücutta yaygın bir döküntü olabileceği gibi, bazen avuç içleri, uyluk iç kısmı, göğüs ve ayak tabanlarında görülebilir. Ateşli zamanlarda eklem ve kas ağrıları oluşur. Eklemdeki şişlik en az 5 eklemi etkiler. Bu tipte artrit olan çocukların dörtte birinde kalp ve akciğer sorunları da bulunur. Çocuklarda artrit nedeniyle oluşan ölümler, çoğunlukla böbrek yetmezliğine bağlı olur. Kanda lökosit oranı yükselir ve ilerleyen aşamada kan değerleri düşebilir.

  Fazla sayıda eklemin tutulduğu tip: Bu tip artrit çocuklarda ilerleyici ve kronik şekilde olur. Eklemlerde bozukluğa neden olur. En fazla çene eklemi, buyun omurları, eklemlerin büyüme merkezleri gibi her eklemde etkili olabilir. Eğer çocukların boyun omurları etkilenirse, çocuk başını öne eğerek tutar.

  Başlangıç aşamasında beşten az eklemi tutan tip: Bu tipte artrit çocuklarda % 55-60 oranında görülür. Artrit ilk başladığında sayısı beşten az olan eklemleri tutar. Altı aydan sonra eklem sayısında artma olur. Fakat bazen de başka eklemleri tutmaz. Ancak ilerleyen dönemlerde tutulumlar tekrarlayabilir ve daha fazla işlev kaybı oluşabilir. Bu tip artrit en çok diz eklemini tutar. Daha çok tek eklemin etkilendiği görülür. Diz eklemi dışında sırayla ilerleyerek, ayak bileğini, el bileği ile dirsekleri ve kalça eklemini tutar. Bazen erken aşamada eklemde sıvı bulunur. Tek eklem etkilendiğinde, eklemin büyüklüğü dikkat çeker. Bazı çocuklarda gözlerde etkilendiğinden, başka hastalıklar akla gelir. Bu nedenle çocuklarda artrit için ayırıcı tanı konulmalıdır.

  Çocuklarda Artrit
  Çocuklarda artrit tanısı nasıl konur

  Hastalığa kesin tanı koymak için bazı kriterler aranmaktadır. Çocuklarda artrit tanısını koymaya yardımcı bir tetkik yoktur. Bu nedenle hastanın yakınmaları dikkate alınarak, yaşının 16'nın altında olmasına, belirtilerin 6 haftadan fazla sürmüş olmasına, tek eklemde ya da fazla sayıda eklemde görülmesine bağlı olarak çocuklara artrit teşhisi konur. Artrit tipi belirlenerek tedaviye başlanır.

  Çocuklarda artrit tedavisi nasıl yapılır

  Bu hastalığın tedavisi ekip işi şeklinde yapılmalıdır. Fizik tedavi uzmanı, romatizma hastalıkları uzmanı, diş doktoru, ortopedist, göz doktoru tedavide birlikte hareket etmelidir. Tedavinin başlangıcında değişik anti romatizmal ilaçlar verilir. Eğer hastalık hızla ilerleme gösteriyorsa,]]> Travmatik Artrit https://www.artrit.gen.tr/travmatik-artrit.html Sat, 08 Dec 2018 18:13:48 +0000 Travmatik artrit, Kişilerde bir darbe veya zorlama sonucu yara alan eklemlerin iltihaplanmasıdır. İlk bakıldığında basit bir durum gibi görülse de dikkate alınması gereken bir durumdur. Kesinlikle doktora başvurulmalıdır. Gerek Travmatik artrit, Kişilerde bir darbe veya zorlama sonucu yara alan eklemlerin iltihaplanmasıdır. İlk bakıldığında basit bir durum gibi görülse de dikkate alınması gereken bir durumdur. Kesinlikle doktora başvurulmalıdır. Gerekirse iltihap kurutucu antibiyotikler kullanılmalı gerek görülürse alçıya alınmalıdır. Bir çok artrit çeşitti vardın bunların içerisinde tedavisi en kolay olan travmatik artrit tir. Genelde düşmeler veya aşırı yük yüklenmeler yada çeşitli kazalar sonucu ortaya çıkan bir rahatsızlık dır. Artrit eklem yerleri ile ilgili bir rahatsızlık olduğundan dolayı erken tedavi edilmesi gerekmektedir. Aksi taktirde kişinin darbe ye maruz kalan bölgesinde eklemlerini oynatamama ve hareket edememe gibi problemlere yol açabilir. 

  Travmatik artrit nasıl tedavi edilir

  Bir darbe veya zorlama ile ortaya çıkan travmatik artrit rahatsızlığında eklemlerde su toplamaktadır. Bu Gibi durumlarda doktorlar o bölgeyi iğne ile delerek toplanan suyu akıtırlar veya şırınga ile çekerler. Travmatik artritte su toplanması yok ise darbenin şiddeti ve yaralanmanın durumuna göre sıkı bir bandajla sarılır yada alçıya alınarak hareket etmesi önlenir. İltihaplı durumlarda ise doktor iltihap kurutucu antibiyotikler önerir. Travmatik artrit gibi rahatsızlıklarda hastalar genelde doktora gitmeyip evde kendi kendilerine tedavi olma yollarına başvururlar. Fakat bazen bu yola başvurmak doğru seçil olmamaktadır beklenmedik durumlar meydana çıkabilir. Bu nedenle kesinlikle uzman bir toktora görünmekte fayda vardır.

  Travmatik Artrit
  Travmatik artrit tam anlamıyla tedavi edilebilinir mi veya tekrarlar mı T

  ravmatik artrit tedavisi mümkün olan bir rahatsızlıktır. Yukarıda belirttiğimiz yöntemler ile en fazla üç hafta içerisinde tamamen iyileşme görülen bir hastalıktır. Travmatik artrit dışarıdan alınan darbe sonucu oluşan bir rahatsızlık olduğu için durduk yere tekrarlamaz. Aynı şekilde darbe alınırsa tekrar travmatik artrit ile karşılaşılır.
  ]]>
  Romatoid Artrit Tanı Kriterleri https://www.artrit.gen.tr/romatoid-artrit-tani-kriterleri.html Sat, 08 Dec 2018 18:33:59 +0000 Romatoid Artrit Tanı Kriterleri; Romatoid artrit kronik, enflamatuvar, multisistem, otoimmünden kaynaklanmış olan bir bozukluktur. Genellikle poliartiküler şeklinde tutulum meydana gelir. Romatoid artriti öbür artrit formlarından Romatoid Artrit Tanı Kriterleri; Romatoid artrit kronik, enflamatuvar, multisistem, otoimmünden kaynaklanmış olan bir bozukluktur. Genellikle poliartiküler şeklinde tutulum meydana gelir. Romatoid artriti öbür artrit formlarından ayırmış olan semptomlar aynı zaman içinde birden fazla eklemin yumuşak dokusunda şişme ve enflamasyonudur. Eklemler her daim simetrik bir şekilde etkileşime girer. Ağrı ile etkileşime girmiş olan eklemlerin kullanılması ile azalma gösterir ve çoğunlukla sabah olduğu zaman 1 saatten çok uzun süre etkilenmiş olan bütün eklemlerde sertlik duygusu hissedilir. Bu nedenlerden dolayı, eklemler kullanıldığı zaman her gün yükseliş gösteren klasik osteoartrit ağrısı ile rast gelindiği zaman romatoid artritin ağrısı sabah vakitleri çoğunlukla oldukça ağırdır ve gün boyu azalma gösterir.

  Patoloji ilerleme gösterirken enflamatuvar olan etkinlik eklem yüzeyinde aşınmaya ve yıkıma da sebep olur ve eklem yüzeyinin hareket yerine zararı bulunur ve biçiminin bozulmasına neden olur. Parmaklar çoğunlukla serçe parmağına döner ve bu şekilde doğal bir biçimde olmayan biçimler gösterebilir. Romatoid artritte gözükmekte olan klasik deformiteler Boutonniere deformitesi ve kuğu boynu deformitesidir. Bu deformiteler haricinde değişik olan deformitelerde gözükebilme ihtimali bulunmaktadır. Dermatolojik bakımdan, çoğunlukla ekstansor yüzeylerde,  nodüller meydana gelebilme olasılığı oldukça yüksektir.

  Extra-artiküler belirtiler; Bu hastalığı osteoartritten ayrıştıran en büyük özelliktir. Birçok hastada hastalığın kendi nedeni ile veya hastalığa karşı yapılan tedavide kullanılmakta olan ilaçların, özellikle de analjezi için kullanılmakta olan NSAIDlerin, yan etkisi biçiminde meydana gelen gastrointestinal şeklinde oluşan kanamanın nedeni ile anemi meydana gelir. Lökopeni ile birliktesplenomegali ve lenfatik infiltrasyon tükürük ve gözyaşı bezlerini kötü bir şekilde etkileyebilir. Akciğerler ana olan hastalığın gelişmesi sırasında evresi olarak yada tedavi nedeni ile etkilenme gösterebilir. Ani bir şekilde yada yapılan tedavinin bir neticesi olarak fibrozit meydana gelebilir.

  Romatoid Artrit Tanı Kriterleri

  Kardiyovasküler şeklinde perikardit, valvülit ve fibroz şeklinde meydana gelebilir. Gözsel bakımdan da keratokonjonktivitis sicca, episklerit ve skleromalazi meydana gelebilir. Bu hastalıkların haricinde otoimmün şeklinde, vasküler bozukluklar şeklinde oluşabilir. Nörolojik açıdan mononöritis multipleks ve atlantoaksiyal sublüksasyon şeklinde olan belirtiler meydana gelebilir.

  Romatoid artrit hastalarında meydana gelen psikolojik olan olaylarda da oldukça önemli bir yere sahiptir. Hastaların genelinde, hastalığın oluşumunun meydana getirdiği engeller nedeni ile kendilerine yetemez. Bu sebepten dolayı depresyon oluşumu gözlenmiştir. Hastalığın önleyici olan özelliği nedeni ile yaşamlarında meydana gelen farklılıklar, hastaların çoğunda yoğun bir şekilde moral bozukluğu ve bazı hastalarda depresyona kadar gidebilmektedir.

  ]]>
  Reaktif Artrit https://www.artrit.gen.tr/reaktif-artrit.html Sun, 09 Dec 2018 13:09:37 +0000 Reaktif Artrit,  enfeksiyonlara tepki olarak gelişir ve iltihaplı artrit şeklidir. Daha önceden (Reiter sendromu) adı ile bilinirdi. Reaktif ani başlayan ve başlangıcı iltihaplı-yangılı bir hastalıktı
  Reaktif Artrit,  enfeksiyonlara tepki olarak gelişir ve iltihaplı artrit şeklidir. Daha önceden (Reiter sendromu) adı ile bilinirdi. Reaktif ani başlayan ve başlangıcı iltihaplı-yangılı bir hastalıktır. Reaktif bakteriyel enfeksiyonlarla ortaya çıkar. Genellikle bu bakteriler genital ya da bağırsak enfeksiyonlarıdır. Reaktif genellikle kişilere cinsel yollarla bulaşır ve herhangi bir belirti göstermez. Bağırsaklarda oluşan enfeksiyonlar hastalarda şiddetli ishale neden olur. Reaktif artrit bağırsak ve ürogenital bölgelerde oluşur ve bu bölgelerde enfeksiyondan sonra gelişir. Eklemleri etkileyen eklem iltihabı hastalığıdır. Fakat eklemlerde mikrob saptanamaz buradan vücuttaki diğer sistemleri de etkileyen hastalıktır.

  Reaktif Artrit Belirtileri

  Reaktif artrit hastalığında  belirti genel olarak vücutta bitkinlik, halsizlik ve yüksek ateş olarak görülür. Hastalık ciddi sakatlayıcı eklem iltihabı olarak gelişen ve tek eklemde etkili olabileceği yanı sıra birden fazla eklemi de etkileme etkisine sahiptir. Eklemlerde tutulma yapar. Reaktif artrit ayak, diz ve kalça gibi vücut ağırlığını taşıyan eklemlerde sık görülür. Bunun yanı sıra el bileği, omuzlarda ve kol dirsekleri eklemlerini etkileme özelliğine sahiptir. Reaktif artrit bulunduğu eklemlerde şişlik, kızarıklık, hassasiyet ve ısı artışı görülür. Omurgalarda ise bel ve kalça ağrısı ile görülür. Reaktif artrit ayak ve topukta yangı hissi, ağrı yürüme güçlüğü ile ortaya çıkar. Reaktif artrit parmaklarda şişliğe yol açarak parmakların sosis görünümlü olmasını oluşturur. Reaktif artrit gözde göz kamerasını etkileyerek gözün ışığa hassasiyetini, kızarıklık, çapaklanma ve gözde bulanık görme belirtileri gösterir. Bakteriyel enfeksiyonlarda vücudun savunması bozulduğundan reaktif artrit gelişir. Reaktif artrit 20 ve 50 yaşlarda sık görülmektedir. Erkek bireylerde kadınlara oranla daha fazla görülmektedir. Reaktif artrit AIDS hastalarında gelişir. Reaktif artrit en çok bağırsaklar, üreme organları ve boğaz da görülmektedir. Reaktif artrit erkeklerde cinsel yola bulaşan hastalıklardan sonra fazla görülmektedir.

  Reaktif Artrit
  Reaktif Artrit Tanısı

  Reaktif artrik tanısı tipik kas sistemi tutulması ve idrarda genital akıntı örneği alınarak konur. Hastaya büyük abdest ve küçük abdest tahlili yapılarak da teşhis konulur. Klinik ve laboratuvarlarda yapılan bulgular eşliğinde eklemlere rontgen uygulaması yapılarak ta hastalık tanısı konulabilir. Hasta hikayesi dinlenerek ve uygun fizik muayenesi reaktif artrik tanısı için temel niteliğindedir. 

  Reaktif Artrit Tedavisi

  Reaktif artrit tedavisi için anti-inflamatuar ilaçların enjeksiyonla iltihab bulunan bölgeye ilaç verilerek tedavi uygulanır. Tedavi süresi en az bir ay sürmektedir. Lokal ortamlarda anti inflamtuar etkiye sahip merhemler uygulanır. Reaktif artrit hastalı tedavisinde tedavi banyoları, tedavi egzersizleri ve fonoforez yapılması hastalığın tedavisine büyük katkı sağlamaktadır. Bazı durumlarda ise hastaya uzun süreli sulfasalazin ve metotreksat gibi ilaçlar verilir.
  ]]>
  Artrit Hastalığı https://www.artrit.gen.tr/artrit-hastaligi.html Sun, 09 Dec 2018 20:24:25 +0000 Artrit hastalığı, vücut tarafından eklemlerde üretilen mikrobik olmayan bir iltihaptır. Artrit altı grupta incelenir. Bunlar romatizmal, travmatik, osteoartrit, bakteriyal, kimyasal ya da hormonal bozukluktan kaynaklanan artrit ve gut Artrit hastalığı, vücut tarafından eklemlerde üretilen mikrobik olmayan bir iltihaptır. Artrit altı grupta incelenir. Bunlar romatizmal, travmatik, osteoartrit, bakteriyal, kimyasal ya da hormonal bozukluktan kaynaklanan artrit ve gut artrit olarak incelenir. Bazı hastalıklarla beraber görülür. Bunlar arasında romatizma hastalıkları, kalp hastalığı ve şeker hastalığı bulunur. Artrit hastalığının kadınlarda görülme olasılığı erkeklere oranla daha yüksektir. Bu hastalık özellikle ilerleyen yaşlarda daha sık görülmektedir. Artrit ilerleyen yaşlarda görüldüğü gibi çocuklarda da ortaya çıkabilir. Bu hastalık bazı durumlarda çok ağır seyrederken; bazen ara ara kendini hissettiren hafif şiddetli ağrılar şeklinde ortaya çıkar. Artrit daha sık iltihaplı romatizmal hastalıklarda kendini gösterirken, eklem bölgelerinde oluşan rahatsızlıklarda da ortaya çıkabilir. Eklem bölgelerinde ciddi hasarlara yol açabilir. Fakat artritin ortaya çıkış sebebi kesin bilinmemektedir. Daha çok genetik yada çevresel faktörlere bağlı olarak ortaya çıktığı düşünülmektedir. Artrit hastalığının tanısı eklem bölgelerinin filminin çekilmesi ile belirlenebilir. artrit hastalığı erken teşhis edilir ve doğru zamanda tedaviye başlanırsa daha etkili bir şekilde sonuç alınır. Bu hastalık tedavi edilse de tamamen iyileşmez. Bu sebeple artrit hastalığında geç kalınmadan ve hastalık daha fazla ilerlemeden erkenden tedaviye başlanmalıdır. İlerlediği zaman bu hastalığın tedavisi daha uzun sürmektedir.

  Artrit hastalığının belirtileri
  Artrit hastalığının belirtisi yüksek ateş, eklem yerlerinde şişlik ve eklem bölgelerinde oluşan nodüller en önemli belirtileridir. Kesin tanı konulması için bazı kan tahlilleri, bazı testler ve röntgen filmi çekilmesi gerekmektedir.
  Artrit hastalığının başlıca çeşitleri şunlardır:

  Romatizmal Artrit
  Romatizma insan vücudunda en çok eklem bölgelerinde oluşmaktadır. Romatizmal artrit özellikle el ve parmaklarda daha çok rastlanmaktadır. En çok parmaklarda görülen bu hastalık parmak kemiklerinin eğlenmesine, şekil bozukluğuna neden olmaktadır. Artrit özellikle iltihaplı romatizma hastalığında kendini gösterir. Bu hastalıkta eklemde aşırı ağrı, şişlik, eklemlerde uyuşma ve halsizlik ve halsizlik gibi problemler ile kendini belli eder. Bu hastalığın sebebi  kesin olarak  bilinmemektedir. Romatizmal artrit daha çok ileri yaşlarda özellikle 60 yaşından sonra kendini gösterir. Bu durumlarda bazı romatizmal ilaçlar ile tedavi edilir.
   
  Eklem Artrit(osteoartrit)
  Eklemlerin  arasındaki  kıkırdağın  yok olması, kemiklerin birbirine sürtünmesi ile ortaya çıkan bir hastalıktır. Özellikle eklemlerin yıpranmasından dolayı ortaya çıkarken; eklemde şekil değişmesi meydana getirir.

  Artrit Hastalığı
  Dejeneratif artrit 
  Eklemlerde bulunan ağrı zonklama tarzında meydana gelirken; bazen eklem tutulması yaşanır. Hastalığın başlangıç döneminde hareketlerde kısıtlama meydana gelirken; istirahat ve dinlenme sonrası şikayetlerde azalma sağlanır.
  Diz bölümünde olduğu zaman dizlerin büküldüğü anda ya da merdiven inip çıkma sıkıntı, sandalye oturma sırasında zorlanma, dizde şişlik ve sıvı birikimi gibi problemler meydana getirir. Ayrıca diz bölgesinde biçim bozukluğuna ve şekil değişikliğine sebep olur.
  Kalçada ağrı olarak kasık  kısmında başlarken; uyluğun iç düzeyinde kalçalara kadar yayılır. Hastalık yürüme ile çoğalırken; tutulan kalça üstüne fazla yük binmesi halinde ağrıda çoğalma yaşanır.
  Omurgada görülen dejeneratif artrit  bel ve boyun bölgesinde aşırı ağrılar ve tutukluluk meydana getirir. Sinir kökü tutulması, kola ve bacağa yayılan ağrı, reflekste problemi, hissizlik, düzensiz kemik çıkıntılar, baş dönmesi, yüzde uyuşma, kulak çınlaması, baş ağrısı gibi problemler meydana getirir.
  Daha çok eklemlerde kireçlenme olduğu durumlard]]> Dejeneratif Artrit https://www.artrit.gen.tr/dejeneratif-artrit.html Mon, 10 Dec 2018 03:21:23 +0000 Dejeneratif artrit, bu hastalık eklemlerde en çok görülen romatizmal hastalıklar arasında yer almaktadır. Günümüzde ortalama yaşam süresinin uzaması ile birlikte toplum daha fazla görülmektedir. Vücutta bulunan eklem kıkırda Dejeneratif artrit, bu hastalık eklemlerde en çok görülen romatizmal hastalıklar arasında yer almaktadır. Günümüzde ortalama yaşam süresinin uzaması ile birlikte toplum daha fazla görülmektedir. Vücutta bulunan eklem kıkırdağının zedelenmesi ve eklemlerde yeni düzensiz kemiklerin ortaya çıkması sonucu oluşan bu kemik hastalığı osteoartrit ve dejeneratif eklem hastalığı olarak bilinir. Yaygın olarak halk arasında ise kireçlenme olarak da bilinmektedir. Orta yaştan sonra kişilerin yaklaşık olarak 60 yaşının üzerindekilerin çoğunda bu hastalık görülmektedir. Dejeneratif artrit hastalığının risk faktörleri arasında genetik faktörler yer almaktadır. Genellikle el parmaklarındaki dejeneratif artrit hastalığı genetik geçişi ile göstermektedir. Ayrıca şişmanlık olan obezite hastalığı diz ve kalça gibi eklemlere aşırı yük binmesiyle eklemlerde dejeneratif artrit hastalığı meydana gelmektedir. Egzersiz gibi ağır hareketlerde bulunan kişilerin dejeneratif artrit hastalığına yakalanma riski oldukça fazladır.

  Dejeneratif artrit hastalığındaki şikayetler

  Bu hastalığın en önemli belirtileri arasında ağrılar görülmektedir. Eklemlerde bulunan ağrı sızı tarzında ve zonklama tarzında meydana gelirken; bazen eklem tutulması gibi sıkıntılar gözlenir. Hastalığın başlangıç döneminde hareketlerde kısıtlama meydana gelirken; istirahat ve dinlenme ile geçtiği gözlenir. Hastalığının ilerlediği dönemlerde ise istirahat sırasında da ağrılar oluşur.

  Dejeneratif artrit hastalığının vücut ekleminde görüldüğü yerler

  Eklemde tutukluluk ise hareket esnasında eklem bölgesinden tıkırtı sesleri gelmesiyle beraber eklem hareketlerinde kısıtlama, eklem bozukluğu, sakatlık gibi şikayetler yaşanmasına sebep olur. Dejeneratif artrit hastalığı şikayetlerinde bu sabah tutukluluk oluşurken; kısa süreli olup 20 dakikayı geçmemektedir. Hareket esnasında çıtırtı sesi oluşması kıkırdağın kaybına, eklem düzeyindeki düzensizliklere neden olur. Bu hastalık vücutta bulunan bütün eklemi kaplayabilir. Genellikle parmaklarını tutan dejeneratif artrit hastalığı el parmaklarında nodüller oluşmasına neden olurken; genelde yavaş olarak gelişen biçim bozukluğa sebep olur.

  Diz bölümünde olduğu zaman dizlerin büküldüğü anda ya da merdiven inip çıkma esnasında sıkıntılar yaşanmasına sebep olur. Ayrıca sandalye oturma sırasında sıkıntı çekilirken; dizde şişlik ve sıvı birikimi gibi problemler meydana getirir. Bu hastalık oluşumu sonrasında diz bölgesinde biçim bozukluğuna ve şekil değişikliğine neden olur. 

  Kalçada görülen bu hastalık ağrı olarak kasık  kısmında başlarken; uyluğun iç düzeyinde kalçalara kadar yayılır. Kalçada görülen dejeneratif artrit hastalığı yürüme ile çoğalır ve hastaların tutulan kalça üstüne fazla yük vermeden yürümeleri gerekir. Kilo problemi olan hastalarda bu şikayet daha fazla yaşanır.

  Omurgada görülen dejeneratif artrit  bel ve boyun bölgesinde aşırı ağrılar ve tutukluluk meydana getirir. Sinir kökü tutulumuna bağlı olarak kola ve bacağa yayılan ağrı, reflekste sorun, kuvvetsizlik gibi problemler oluşturur. Bunun dışında boyun omurlarında düzensiz kemik çıkıntılar meydana gelirken; baş dönmesi, yüzde uyuşma, kulak çınlaması, baş ağrısı gibi problemler meydana getirir.

  Dejeneratif Artrit
  Dejeneratif artrit hastalığının tedavisi

  Bu hastalığın tedavisi eğitim ile başlar. Öncelikle hastanın hastalık hakkında bilinçlendirilmesi, ağır egzersizlerden uzak kalmasının anlatılması gerekir. Zedelenmiş eklemlerin aşırı kullanılmasının da sakıncalı olduğu öğretilmeli, kilo problemi olan hastaların fazla kilolarını vermeleri halinde dejeneratif artrit hastalığında azalmalar yaşanacağı belirtilmelidir. Hastalığın ağrılı dönemlerinde hastalara istirahat yapmaları önerilir. Ayrıca fizik tedavi ve sıcak su gibi özellikle kaplıca te]]> Romatoid Artrit Diyeti https://www.artrit.gen.tr/romatoid-artrit-diyeti.html Mon, 10 Dec 2018 17:15:54 +0000 Romatoid artrit diyeti, bir veya daha fazla sayıda eklemin inflamasyon olması sonucu oluşan hastalıktır. Bu hastalıkta sabah egzersiz sonrası ağrı, eklemlerde şişkinlik, hareketlerde güçsüzlük, hareketlerde azalma, deformas Romatoid artrit diyeti, bir veya daha fazla sayıda eklemin inflamasyon olması sonucu oluşan hastalıktır. Bu hastalıkta sabah egzersiz sonrası ağrı, eklemlerde şişkinlik, hareketlerde güçsüzlük, hareketlerde azalma, deformasyon gibi problemler yaşanır. Günlük yapılacak diyet ile beraber bu hastalığın gerilemesi sağlanırken; oluşan problemlerin azalması desteklenir.

  Romatoid artrit diyetinde yapılması gerekenler
  Hastaların Romatoit artrit diyetine devam etmeleri halinde şikayetlerinde azalmalar olur. Günlük kullandıkları besinlerin sülfür içeren besinler olması gerekir. Kuşkonmaz, sarımsak, yumurta, lahana çeşitleri, soğan, brokoli, baklagiller, karnabahar gibi besinlerin sülfür içermesi sebebiyle sık tüketilmesi fayda sağlar. Ayrıca kemik, kıkırdak ve bağ dokularının onarımı için romatoid artrit hastalığında sülfür miktarı çok önemlidir. Kalsiyum emiliminin artırılması bu hastalığın gerilemesine fayda sağlar. K vitamini içeren yeşil yapraklı yulaf, tam buğday, kahverengi pirinç, balık, avakado gibi ürünlerin kullanması romatoid artrit hastalığının ilerlemesini engelleyecektir.

  Romatoid artrit diyetinde Omega 3 
  Omega 3 içeriği yüksek olan su balıklarının tüketilmesi artrit semptomlarını azaltması sebebiyle faydalı olur. Omega 3 içeren besinlerin kullanılması eklem ağrılarının hafifletilmesine katkı sağlarken; bağışıklık sisteminin güçlenmesini destekler. Ayrıca alabalık, uskumru, sardalye gibi balıkların tüketilmesi romatoid artrit hastalığının gerilemesini sağlar. Keten tohumu yağı Omega 3 alımı için en uygun olan besinlerden birisidir. Bu yağı yemeklerde ve salatalarda kullanarak Omega 3 alımı sağlanır. Böylelikle romatoid artrit hastalığının ilerlemesi engellenir.

  Romatoid artrit diyetinde kiraz ve ananas
  Bu hastalıkta kiraz tüketilmesi ağrı ve enflamasyonu azalttığı için, artrit hastalıklarında azalmalar sağlar. Artrit hastalarının histidin amino asidi yüksek olan tam buğday, çavdar ve kahverengi pirinci tercih etmeleri, vücutta bulunan bakır ve demir düzeylerini yükseltecektir. Bu hastaların taze ananas tüketmesiyle ananas meyvesinde bulunan bromelainin enzimi enflamasyonu azaltmak için kullanarak; romatoid artrit hastalığının ilerlemesi engellenir. Enfekte olabilmesi için ananasın taze olarak tüketilmesi gerekir. 

  Romatoid artrit diyetinde egzersiz ve temiz hava
  Romatoid artrit hastalarının bu diyeti yaparken temiz hava ve güneş ışınlarından bolca yararlanmaları gerekir. Bu hastalılarının düzenli egzersiz yapmaları gerekir. Romatoid artrit hastaları dengeli beslenerek ve günlük spor ve egzersiz uygulayarak daha rahat yaşayabilirler. 

  Romatoid Artrit Diyeti
  Romatoid artrit diyetinde yeşil yapraklı bitkiler, dut
  Yapılan araştırmalara göre bu hastaların kansızlık problemi yaşadıkları görülmektedir. Bu sebepten dolayı kıvırcık marul, lahana ve ıspanak gibi koyu yeşil yapraklı sebzelerin tüketilmesi oldukça önemlidir. İçerdiği folik asit açısından zengin olması ve antioksidan özelliği ile romatoid artrit hastalarının sorunu olan minimize etmesine yardımcı olur. Bağışıklık sisteminin güçlenmesini destekler. Ayrıca bu hastalıkta dut tüketilmesinde fayda vardır. Lif oranı yüksek olduğu için romatoid artrit hastalarının diyetine katkı sağlar. İltihaplanmayı azaltması sebebiyle dutun tüketilmesi oldukça önemlidir. Yine doymuş yağ oranı düşük besinlerin tüketilmesi bu hastalıkta son derece önemlidir. Bu sebepten dolayı günlük taze meyve-sebze, tam tahıllar ve yağsız protein gıdaların tüketilmesi romatoid artrit hastalığının ilerlemesini engeller. 

  Romatoid artrit diyetinde dikkat edilmesi gereken konular
  Romatoid artrit hastalığı için ideal kilo oldukça önemlidir. Aşırı kilolar halinde eklemlerin daha fazla yorulması ve eklem rah]]> Artrit https://www.artrit.gen.tr/artrit.html Tue, 11 Dec 2018 06:04:02 +0000 Artrit, Eklemlerde vücut tarafından üretilen bir iltihaptır. Bu iltihap vücutta şişlik ve ağrı yapar. Bu iltihap mikrobik değildir. 100 den fazla artrit vardır. Artritin ne sebeplerle ortaya çıktığı tam olarak bilinmemektedir. Artrit, Eklemlerde vücut tarafından üretilen bir iltihaptır. Bu iltihap vücutta şişlik ve ağrı yapar. Bu iltihap mikrobik değildir. 100 den fazla artrit vardır. Artritin ne sebeplerle ortaya çıktığı tam olarak bilinmemektedir. Genetik ve çevresel faktörlerin oluşumunda önemli rol oynadığı düşünülmektedir. Yine de bazı Artritlerin tedavisi mümkündür. Tedavinin temelinde doğru teşhis ve tanının erken konulmasında yatmaktadır. Bunların en bilindik olanı ve yaygın olanı romatoit Artrittir. 

  Artrit belirtileri

  Artrit rahatsızlığı en çok eklem bölgelerinde görülür. 
  • Eklemlerde şiddetli ağrılar, şişlikler
  • Yorgunluk ve katılaşma
  • Bacaklarda uyuşukluk
  • Hareket kısıtlılığı ve şekil bozukluğudur
  Artrit hastalığının nedeni

  İnsanların uzun süreli oturularak yapılan işlerde çalışması, anne babada da hastalığın olması nedenleri arasında olabildiği gibi bazıları bu rahatsızlık için sigaranın da etkin olduğunu düşünürler. Ayrıca artrit virüsünün vücuttaki bağışıklık sistemini çürütüp eklemlerde iltihap oluşmasını sağlar. Çoğunlukla yaşlı insanlarda görülen bu rahatsızlık kadınlar arasında daha yaygın olsa da erkelerde daha ağır geçebilir.

  Artrit nasıl teşhis edilir

  Özellikle hekimlerin teşhis konusunda dikkate aldıkları;
  •  Eklemlerdeki şiddetli ağrı ve acı
  •  Sabahları eklemlerde oluşan sertlikler
  • Cilt altında oluşan yumrular
  • Radyolojik bulgular ve kan testidir
  Kan testinde romatoid bulgular pozitif çıkarsa Romatoid artrit olarak tanı konur ve tedavisine başlanır.

  Artrit tedavisi

  Hekimlerin artrit tedavisinde en çok kullandığı kortizon ve ağrı kesici ilaçlardır. Bu ilaçlar artrit hastalığında günlük olarak kullanılmaktadır. Çok iltihaplı  durumlarda hekimler antibiyotikte verirler. Artrit genç yaşlı demeden herkeste görülebilir. Fakat yaşlı hastalarda gözükme riski daha yüksektir. Eklemlerde iltihabın vermiş olduğu ağrıdan, çoğu yaşlı hastalar yürüme zorluğu çekerler. Bu tür yürüyememe sorunları için, Fizik tedavi ve Romatoloji uzmanları tarafından muayene edilip belirli bir süre tedavi uygulayarak artritin düzelmesine ve yürümesine yardımcı olur. Artrit ağrısı genelde sabah saatlerinde, soğuk havalarda şiddetlenir. Sabah saatlerinde görülen bacaklarda uyuşmalarda vardır. 

  Artrit
  İlaçlarla tedavi edilmeye çalışılsa da ek olarak fizik tedavi ve sıcak soğuk uygulaması, masaj yapılarak artrit bölgesi rahatlatılarak iltihabın iyileşme süreci hızlandırılabilir.

  Gut artriti de bir başka iltihap hastalığıdır. Bu hastalık da elde ve ayakta şişlikler meydana gelir. Yine bu hastalıkta da tedavi olarak kortizon ve iltihap kurucu ilaçlar kullanılmaktadır. Bacaklarda, ayaklarda ve ellerde oluşan ödemi dağıtmak için sıcak soğuk ve masaj uygulanır. 

  Bu hastalığın kesin bir tedavisi yoktur. Yukarıda da belirtiğim gibi hekimler bu hastalığı, hastanın daha az ağrı çekmesi için kortizon, ağrı kesici ve iltihap kurutucu ilaçlarla tedavi etmeye hastayı rahatlatmaya yardımcı olur. Gelişen teknoloji ile sağlık sektöründe belki ilerleyen yıllarda artrit rahatsızlığı hastalar için sıradan bir rahatsızlık olarak kalacaktır. Sağlıkla kalın.
  ]]>