Akut Artrit Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Akut Artrit Belirtileri ve Tedavisi

Akut artrit, insanlarda ve diğer bazı canlılarda, vücut tarafından üretilen ve direk olarak eklem yerlerini hedef alan iltihabi bir hastalıktır. Bu hastalık tamamen iltihaplar nedeniyle oluştuğu için yapılan ilaç tedavileri olumlu bir etki yapar. Fakat bazen hastalığın aşırı ilerlemiş haldeki vakalarına rastlanmaktadır. Bu vakalarda iltihap, eklem kemiğinin iç kısımlarına kadar ulaşmış olduğu için yapılan ilaç tedavileri yetersiz kalmaktadır. Yani genel olarak bu hastalık için son derece dikkatli olmak gerekir. Aksi durumlarda hastalık hızlı bir şekilde ilerleyerek problemlere neden olabilir. Akut artrit sorununda problem ortadan kalkarak sanki kişide öyle bir hastalık yokmuş gibi yapar. Fakat ilerleyen zamanlarda tekrar artrit sorunu ortaya çıkar. Akut artritin diğer artrit sorunlarından farkı da budur. İnsanlarda özellikle ayak bileği, diz kapağı, el bileği başta olmak üzere birçok eklemde etkilerini gösterebilir. Fakat daha çok bacaklarda ve ayaklarda akut artrit görülmektedir. Çünkü bu bölgeler, diğer eklem yerlerine göre çok daha fazla baskı altında kalır. Bu nedenle eklem zedelenmeleri daha fazla görülür. Bu zedelenmeler tedavi edilmez ise bu bölgede iltihaplanmalar başlar ve artrit ortaya çıkar. Eğer kişi hala tedavileri yaptırmamışsa bu durumda eklem ameliyatlarına ihtiyaç duyulur. Akut artrit, sürekli olarak etkisini ortadan kaldırıp tekrar getirdiği için kişilerde işlerin aksamasına neden olur. Kişilerin önemli işlerinin olduğu zamanlarda bu sorun aniden ortaya çıktığında bu işler yarım kalabilmektedir. Bu nedenle akut artrit diğer artrit sorunlarına göre yaşam kalitesini daha fazla bozmaktadır.


Akut artrit belirtileri nelerdir?

  • Bu sorunun en büyük belirtisi insanlarda meydana gelen ağrılardır. Akut artritin meydana getirdiği ağrıların şiddeti hemen hemen romatizma hastalığında görülen ağrı kadar fazladır. Üstelik bu ağrılar kişinin eklemlerini dinlendirmesi sırasında çok daha fazla görülür. Bu nedenle özellikle geceleri ve sabahları ortaya çıkar.
  • Akut artrit problemi olan insanlarda meydana gelen bir diğer belirti de şişme sorunlarıdır. Genellikle eklem bölgelerine alınan darbeler sonrasında oluşan akut artrit problemlerinde bu belirti ortaya çıkar. Bazen şişliklerle birlikte morarma durumları da oluşabilmektedir. Bu gibi durumlarda kesinlikle doktorunuza muayene olmalısınız.
  • Bazen akut artrit görülen hastalarda sorunun enfeksiyonel nedenlere bağlı olarak gelişmesinden kaynaklanan yüksek ateş problemleri meydana gelebilmektedir. Bu gibi durumlarda kişilerin ateşinin uygun yöntemlerle düşürülmeye çalışılması oldukça önemlidir.
  • Son olarak eklemlerde oluşmuş olan iltihaplar, vücudun diğer bölgelerinde de iltihaplanmalara neden olmaktadır. Bu nedenle kişinin farklı bölgeleri iltihaplı olabilir. Bu durum da aslında bir akut artrit belirtisidir.

Akut artrit tedavisi nasıl yapılır?


Bu hastalığın tedavi edilmesi için öncelikle teşhis edilmesi gerekmektedir. Bunun için sadece bir kan testi ve bir röntgen filmi yeterli olacaktır. Hastalık bu şekilde teşhis edildikten sonra genellikle ağrı kesici ve aynı zamanda antibiyotik ilaç kullanımı başlatılır. Bu ilaçlar kullanılırken hasta sık sık kontrol edilir. Fakat belirtmek isterim ki akut artrit sorununun nedeni net olarak belirlenemediği için net bir tedavisi de bulunmamaktadır. Bu hastalık için tıbbi olarak yapılacak tek şey meydana gelebilecek eklem hasarlarını önlemek ve oluşmakta olan iltihapları önlemektir. Bu durumlar dikkate alındığında kişilerde herhangi bir sorun görülmeyecektir. Bazı insanlar artrit sorunlarını direk olarak doğal yollarla kontrol etmektedir. Özellikle kaplıcalar olmak üzere daha birçok alternatif tıp kullanılabilir. Fakat her ne şekilde olursa olsun alternatif tıp kullanmadan önce doktorunuza danışmanız gerekmektedir.

Akut Artrit Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Romatoid Artrit Belirtileri ve Tedavisi

Romatoid Artrit Belirtileri ve Tedavisi

Romatoid Artrit Bitkisel Tedavisi

Romatoid Artrit Bitkisel Tedavisi

Septik Artrit Belirtileri ve Tedavisi

Septik Artrit Belirtileri ve Tedavisi

Dejeneratif Artrit Belirtileri ve Tedavisi

Dejeneratif Artrit Belirtileri ve Tedavisi

Enteropatik Artrit Belirtileri ve Tedavisi

Enteropatik Artrit Belirtileri ve Tedavisi