Dizde Artrit Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Dizde Artrit Belirtileri ve Tedavisi

Dizde artrit sorunu, günümüzde insanların çok sık karşılaştığı problemlerden biridir. Oldukça yaygın olarak meydana gelen bu problem çok ciddi bir şekilde ağrılara neden olmaktadır. Bu nedenle artrit ilerlemeden mutlaka müdahale edilmesi gerekir. Dizde artrit oluşumu, diz ekleminin sürekli olarak baskı altında olması ve insan vücudunda en çok zorlanan eklem olmasına bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Özellikle yaşlı insanlarda gerek mesleki hayat nedeniyle gerek yaşam şartları nedeniyle uzun süreli kullanıma bağlı olarak oluşur. Bazen bu durum gençlerde de meydana gelebilir. Halı saha başta olmak üzere diğer hareketli sporlarda kişi farkında olmasa bile zorlamalar meydana gelebilir. Bu durumda ileri zamanlarda kişinin dizinde artrit oluşabilir. Dizde artrit problemi, insanlarda aslında bir iltihap hastalığıdır. Diz bölgesinde farklı nedenlere bağlı olarak oluşan iltihaplanmaya artrit adı verilir. Dizde oluşan artritin birçok farklı türü bulunmaktadır.


Dizde oluşan artritler

  • Romatizmal artrit: İnsan vücudunda en çok gören romatizma bölgesi diz bölgeleridir. Bu bölgelerde eklemler üzerinde romatizmal hastalıklar rahat bir şekilde oluşur. İşte bu hastalıklar bazen insanlarda artrit sorunlarına neden olabilir. Bu gibi bir durumda kişinin yapabileceği en önemli şey tabi ki artrit sorununun daha da ilerlemesini önleyerek erkenden sorununa çözümler aramasıdır. İltihaba bağlı bir hastalık olduğu için sürekli artış gösterecektir. Kişi erkenden tedavileri yaparsa sorun büyümeden ortadan kalkacaktır.
  • Travmatik artrit: Diz bölgeleri en çok zorlanmaya maruz kalan bölgelerdendir. Bu bölgelere alınan darbeler ya da ani hareketler, kişilerde dizde artrit sorununun oluşmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle travmalara bağlı olarak ortaya çıkan artrit sorunları ayrı bir kategori içerisinde incelenir. Bu nedene bağlı olarak oluşan artrit sorunlarının yanında ayrıca şişme sorunları, aşırı ağrı ve hareket kayıpları da gözlemlenmektedir.
  • Bakteriyel artrit: bu artrit insanlarda bakteriler nedeniyle oluşmaktadır. Diz bölgesinde bulunan açık yaralar, bu artrit sorununun oluşmasına ve bakterilerin artmasına en büyük örnektir. Bunun yanı sıra kişide enfeksiyonlu bir vücudun olması da bakteri oluşumuna bağlı olarak dizde artrit hastalığını ortaya çıkarabilir.
  • Gut artriti: İnsanlarda en sık karşılaşılan artrit nedendir. Genellikle yüksek tansiyon, şişmanlık, şeker hastalığı ve diğer durumlar nedeniyle ortaya çıkan bu artrit orununda kişinin tedavilerin yanı sıra ayrıca yapması gereken şeyler vardır. Örneğin acilen kilo vermek artrit olan dizini fazla kullanmamak gibi.

Tedavisi nasıldır?


Diz artritinin birçok tedavi yöntemi bulunmaktadır. Her ne kadar çok tedavi yöntemi bulunursa bulunsun hastalarda ilaç tedavisi uygulanmadan diğer yöntemlere geçilmemelidir. Bu nedenle dizde artrit sorununda ilk olarak ilaç tedavileri uygulanır. Daha sonra ise aşağıda belirttiğimiz tedavilerden biri uygulanabilir.

Artroskopi: Artrit sorununda menüsküs yırtıkları da eşlik ediyorsa bu tedavi yöntemi kesinlikle uygulanır. Kapalı bir tedavi yöntemi olduğu için çok hızlı bir iyileşme gösterir. Fakat elde edilen sonuç yüzde elli olumlu olduğu için birçok Uzman bu tedaviyi önermemektedir.

Osteotomi: Genç hastalarda kullanılan bir tedavi yöntemidir. Eğer dizde artrit sorunu küçük bir bölgede sınırlıysa bu yöntem kullanılabilir.

Dizin füzyonu: bu tedavi yönteminde dizde artrit oluşmuş bölge doldurulur. Bu tedavi sonrasında eklem hareketleri kötü olabilir. Bu nedenle biraz daha az uygulanan bir yöntemdir.

Diz protezi: En çok kullanılan dizde artrit tedavisidir. Bu tedavi yönteminde artrit oluşmuş olan bölgeye yeni bir yüzey takılır ve hasta iyileştirilir. Genellikle hastalığı ilerlemiş ve yaşlı kişilerde uygulanır. Gerekirse gençlerde de kullanılabilir.

Dizde Artrit Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Popüler İçerikler

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Enteropatik Artrit Belirtileri ve Tedavisi

Enteropatik Artrit Belirtileri ve Tedavisi

Juvenil Romatoid Artrit Belirtileri ve Tedavisi

Juvenil Romatoid Artrit Belirtileri ve Tedavisi

Artrit Romatoid Belirtileri ve Tedavisi

Artrit Romatoid Belirtileri ve Tedavisi

Dejeneratif Artrit Belirtileri ve Tedavisi

Dejeneratif Artrit Belirtileri ve Tedavisi

Akut Artrit Belirtileri ve Tedavisi

Akut Artrit Belirtileri ve Tedavisi