Seronegatif Artrit Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Seronegatif Artrit Belirtileri ve Tedavisi

Seronegatif Artrit; Spondiloartropati, omurganın romatoid artrit veya osteoartrit şeklindeki hastalıkları da bünyesinde bulunduran herhangi bir bağ dokusu hastalığı ile tutulmasıdır. Ancak bu terim genellikle benzer özelliklere sahip olan özel bir duruma sahip olan hastalık, özellikle de seronegatif spondiloartropatiler için kullanılmaktadır. Spondiloartropatiler, genetik, epidemiyolojik, klinik ve radyolojik şekilde olan ortak özellikleri bulunan ve ilk olarak sakroiliak olan eklemler ve omurgayı, ayrıca bu eklemlerin haricinde bulunan organları da tutabilme özelliği olan, heterojen cinste özelliği bulunan romatolojik şeklindeki hastalıklardır.

Bu hastalıkların etiyolojileri ve fizyopatolojileri bugün bile tam anlamı ile aydınlatılamamış olsa da Romatoid faktörün negatif olması, doku antijeninin pozitif olması, sakroiliit ve spondilit tutulum, ilk önce alt ekstremite eklemlerini tutan periferik oligoartrit, entesopati var olması, ürogenital sistem ve bağırsak enfeksiyonları, psöriatik olan deri lezyonları, anterior şeklinde olan üveit atakları, özellikle genç olan yaşlarda başlangıç ve aileden gelmekte olan genetik yatkınlık bu grubun bilinmekte olan ortak klinik özellikleri arasında yer almaktadır.

Seronegatif artritin (Spa) içinde yer alan hastalıklar; bu hastalıkların tam olarak tanısını koymak, sıklıkla gözlenmekte olan ortak klinik özellikler sebebiyle, bazen oldukça zor bi durumdur. Yine de bu grupta bulunan hastalıkları gruplamak mümkündür. SpA'nın en anlaşılmış şekilde prototipi olan Ankilozan spondilit. Reiter sendromunu kapsamakta olan Reaktif artrit. Psoriatik şeklinde olan artrit. Ülseratif kolit, Crohn hastalığı, yangısal bir şekilde olan bağırsak hastalığı şeklindeki grupları da bulunduran Enteropatik artrit.

Jüvenil spondiloartrit ve sınıflandırılması yapılamayan SpA. Bazı kaynaklara göre, SpA'in içerisine Behçet ve Whipple hastalıklarını da bulunmaktadır. Spondloartritler yavaş ve sinsi bir biçimde meydana gelirler. Tedavisi yapılmaz ise ilerleyici bir nitelikleri bulunmaktadır. Bu sebepten dolayı erken teşhis ve tanı bu hastalıklar için oldukça önemlidir. Romatolojik ve rehabilitasyon bakımından bu hastaların oluşma durumu değerlendirilip, nasıl bir tedavi yapılmasına karar verilmesi gerekmektedir. Hasta hastalığı hakkında bilinçlendirilmesi lazım, gerektiği takdirde psikologlardan da yardımı istemeleri gerekmektedir. Bu sebepten dolayı sabır edilmesi gereken ve zahmet isteyen bir tedavisi bulunmaktadır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Artrit Çeşitleri Nelerdir?

Artrit Çeşitleri Nelerdir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Romatoit Artrit Belirtileri ve Tedavisi

Romatoit Artrit Belirtileri ve Tedavisi

Gezici Artrit Belirtileri ve Tedavisi

Gezici Artrit Belirtileri ve Tedavisi

Romatoid Artrit Hamilelik Belirtileri ve Tedavisi

Romatoid Artrit Hamilelik Belirtileri ve Tedavisi

Dejeneratif Artrit Belirtileri ve Tedavisi

Dejeneratif Artrit Belirtileri ve Tedavisi

Artrit Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Artrit Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi