Artrit Romatizma Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Artrit Romatizma Belirtileri ve Tedavisi

Artrit romatizma, eklemlerde ve sinirlerde iltihaplanma ile meydana gelen romatizmal hastalığa verilen isimdir. En fazla görülen kronik iltihaplanma romatizma hastalığıdır. Eklemlerde deformasyonlara sebep olurken; kronik poliartrit olarak da tanımlanır. Romatoid artrit eklem kıkırdağı tutulmasına daha sonra akciğer, kalp, deri, kas gibi yapılarda tutulma ile sklerodermanın göstergesi olarak kendini belli eder. Bu hastalığın tanısında ayaklarınve ellerin filminin çekilmesi önemlidir. Tedavisinde ise kesin olarak yapılmazken; tamamen iyileşmesi mümkün olmayan hastalıklar arasında bulunur.


Artrit romatizmanın sebepleri nelerdir?


Bu hastalığın sebebi kesin olarak bilinmemektedir. Bağışıklık sisteminin kendi hücrelerine karşı savaş açarak bu hücreleri yok etmesiyle meydana geldiği düşünülmektedir. Bunun dışında bazı moleküllerin artrit romatizma hastalıklarında çok görülmesiyle hastalığının genetik yönü ortaya konulmaktadır.


Artrit romatizmanın belirtileri nelerdir?


Artrit romatizma hastalığında eklem iltihaplanması öncelikle birkaç eklemde kendini belli eder. Daha sonra iltihaplı olarak birçok eklemde çoğalarak el ve ayak eklemlerinde kendini hissettirir. Bu hastalık omurga bölümünü etkilemez. Hastalığının başlıca şikâyetleri arasında sabahları eklem bölgelerinde ağrılar oluşması gözlenir. Özellikle ellerde bulunan eklemlerin bulunduğu bölgelerde şişmeler ve çıkıntılar gözlenir. Ayrıca eklem bölgelerinde dış tarafa doğru düğüm şeklinde oluşumlar meydana gelir. Parmaklarda anormal duruş bozukluklarının yanı sıra parmak kemiği çıkıntılı bir hale gelebilir. Parmağın dış tarafa doğru kaymasına sebep olurken; uç tarafı aşağı doğru öne katlanmış bir halde bulunabilir. Artrit romatizma hastalığında en çok rastlanan şikâyetlerden birisi de sabah uyanırken ortaya çıkan eklem tutulmaları gibi şikâyetlerdir. Bu tutulmalar yarım saati bulabilir. Tutulmaların yanı sıra hastalıkta halsizlik, yorgunluk, dermansızlık gibi problemlerde meydana gelebilir. Ayrıca bu hastalık diğer organları da etkileyebilir. Kalp zarının ve akciğer zarının iltihaplanması, gözde meydana gelen iltihaplanmalar gibi problemlerde hastalığın etkileri arasında yer alır. Artrit romatizma hastalığında ciltte meydana gelen vaskülitis denilen alt baldırda görülen kılcal damar iltihabı meydana gelebilir. Ağızda ve gözde kuruluk gibi problemlerde hastaların şikâyetleri arasında yer alır.


Artrit romatizmanın nasıl teşhis edilir?


Bu hastalığın tanısı için öncelikle hastanın hikayesinin dinlenmesi gerekir. Daha sonra yapılacak fiziki muayene ile muayene sırasında bildirilen şikâyetlerin göz önünde tutularak vücutta oluşan şişlik ve eklem yerlerinde ortaya çıkan nodüller testi dikkate alınır. Hastada ateş gibi problemlerin dikkate alınması ile hastalığının teşhisi sağlanır. Artrit Romatizma hastalığı bazı kan testleri gerektirebilir. Hastanın kanında antikor oranına bakılır. Bu maddenin pozitif çıkması durumunda artrit romatizma hastalığının olduğu kesinleşir. Ayrıca hastaya yapılan kan testinde hemoglobin değerinin takip edilmesi gerekir. İltihap anemisi görülen bu hastalık farklı hastalıkların ayırt etmek için gerekli testlerin yapılması sağlanır. Ayrıca hastalığın ilerlemiş safhasında gerekli röntgen filmlerinin çekilerek; eklem bölgelerindeki hastalığın miktarının öğrenilmesi gerekir. Bu hastalığın testini yaptırmak için sabah yarım saatten fazla eklem tutukluluğu olan ve bir buçuk aydan fazla süren şikâyetlerde testlerin olması gerekir. Eklem bölgelerinde birçok bölümde şişlikler oluşması ve el ayak parmaklarında eklem iltihabı bulunması hastalığın teşhisi için önemlidir. Aynı anda her iki eklemde iltihap görülmesi ve romatizma düğümü gibi problemler hastalığın teşhisi için önemlidir.


Artrit romatizmanın tedavisi nasıl yapılır?

Romatizma hastalığı olan artrit romatizmanın kesin tedavisi olmadığı için belirli ilaçların kullanılması ile bu hastalıkta bulunan şikâyetlerin azaltılması sağlanır. Bu hastalık için kesin ilaç tedavisi bulunmazken; hastalığın tedavisi için gerekli çalışmalar devam etmektedir.

Artrit Romatizma Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Gut Artriti Belirtileri ve Tedavisi

Gut Artriti Belirtileri ve Tedavisi

Romatizmal Artrit Belirtileri ve Tedavisi

Romatizmal Artrit Belirtileri ve Tedavisi

Seropozitif Romatoid Artrit Belirtileri ve Tedavisi

Seropozitif Romatoid Artrit Belirtileri ve Tedavisi

Akut Artrit Belirtileri ve Tedavisi

Akut Artrit Belirtileri ve Tedavisi

Reaktif Artrit Belirtileri ve Tedavisi

Reaktif Artrit Belirtileri ve Tedavisi