Artrit Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Artrit Belirtileri ve Tedavisi

Artrit, Eklemlerde vücut tarafından üretilen bir iltihaptır. Bu iltihap vücutta şişlik ve ağrı yapar. Bu iltihap mikrobik değildir. 100'den fazla artrit vardır. Artritin ne sebeplerle ortaya çıktığı tam olarak bilinmemektedir. Genetik ve çevresel faktörlerin oluşumunda önemli rol oynadığı düşünülmektedir. Yine de bazı Artritlerin tedavisi mümkündür. Tedavinin temelinde doğru teşhis ve tanının erken konulmasında yatmaktadır. Bunların en bilindik olanı ve yaygın olanı romatoid Artrittir.


Artrit belirtileri nelerdir?


Artrit rahatsızlığı en çok eklem bölgelerinde görülür.
  • Eklemlerde şiddetli ağrılar, şişlikler
  • Yorgunluk ve katılaşma
  • Bacaklarda uyuşukluk
  • Hareket kısıtlılığı ve şekil bozukluğudur

Artrit hastalığı neden olur?


İnsanların uzun süreli oturularak yapılan işlerde çalışması, anne babada da hastalığın olması nedenleri arasında olabildiği gibi bazıları bu rahatsızlık için sigaranın da etkin olduğunu düşünürler. Ayrıca artrit virüsünün vücuttaki bağışıklık sistemini çürütüp eklemlerde iltihap oluşmasını sağlar. Çoğunlukla yaşlı insanlarda görülen bu rahatsızlık kadınlar arasında daha yaygın olsa da erkelerde daha ağır geçebilir.


Artrit nasıl teşhis edilir?


Özellikle hekimlerin teşhis konusunda dikkate aldıkları;
  • Eklemlerdeki şiddetli ağrı ve acı
  • Sabahları eklemlerde oluşan sertlikler
  • Cilt altında oluşan yumrular
  • Radyolojik bulgular ve kan testidir
Kan testinde romatoid bulgular pozitif çıkarsa Romatoid artrit olarak tanı konur ve tedavisine başlanır.


Artrit tedavisi nasıl yapılır?

Hekimlerin artrit tedavisinde en çok kullandığı kortizon ve ağrı kesici ilaçlardır. Bu ilaçlar artrit hastalığında günlük olarak kullanılmaktadır. Çok iltihaplı durumlarda hekimler antibiyotikte verirler. Artrit genç yaşlı demeden herkeste görülebilir. Fakat yaşlı hastalarda gözükme riski daha yüksektir. Eklemlerde iltihabın vermiş olduğu ağrıdan, çoğu yaşlı hastalar yürüme zorluğu çekerler. Bu tür yürüyememe sorunları için, Fizik tedavi ve Romatoloji uzmanları tarafından muayene edilip belirli bir süre tedavi uygulayarak artritin düzelmesine ve yürümesine yardımcı olur. Artrit ağrısı genelde sabah saatlerinde, soğuk havalarda şiddetlenir. Sabah saatlerinde görülen bacaklarda uyuşmalarda vardır.

İlaçlarla tedavi edilmeye çalışılsa da ek olarak fizik tedavi ve sıcak soğuk uygulaması, masaj yapılarak artrit bölgesi rahatlatılarak iltihabın iyileşme süreci hızlandırılabilir.

Gut artriti de bir başka iltihap hastalığıdır. Bu hastalıkta elde ve ayakta şişlikler meydana gelir. Yine bu hastalıkta da tedavi olarak kortizon ve iltihap kurucu ilaçlar kullanılmaktadır. Bacaklarda, ayaklarda ve ellerde oluşan ödemi dağıtmak için sıcak soğuk ve masaj uygulanır.

Bu hastalığın kesin bir tedavisi yoktur. Yukarıda da belirtiğim gibi hekimler bu hastalığı, hastanın daha az ağrı çekmesi için kortizon, ağrı kesici ve iltihap kurutucu ilaçlarla tedavi etmeye hastayı rahatlatmaya yardımcı olur. Gelişen teknoloji ile sağlık sektöründe belki ilerleyen yıllarda artrit rahatsızlığı hastalar için sıradan bir rahatsızlık olarak kalacaktır. Sağlıkla kalın.

Artrit Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Gezici Artrit Belirtileri ve Tedavisi

Gezici Artrit Belirtileri ve Tedavisi

Piyojenik Artrit Belirtileri ve Tedavisi

Piyojenik Artrit Belirtileri ve Tedavisi

Reaktif Artrit Belirtileri ve Tedavisi

Reaktif Artrit Belirtileri ve Tedavisi

Romatizmal Artrit Belirtileri ve Tedavisi

Romatizmal Artrit Belirtileri ve Tedavisi

Artrit Romatoid Belirtileri ve Tedavisi

Artrit Romatoid Belirtileri ve Tedavisi