Gezici Artrit Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Gezici Artrit Belirtileri ve Tedavisi

Gezici Artrit, İnsan vücudu tarafından kendiliğinden üretilen ve eklemler üzerinde olumsuz etkiler yaratan bir iltihap rahatsızlığı olan gezici artrit ciddi bir rahatsızlık türüdür. Özellikle el, el bileği, ayak, ayak bileği ve diz bölgesinde görülen gezici artrit çoğunlukla ağır iş yapan kişilerde sıklıkla gözlemlenen bir rahatsızlık türüdür. Gezici Artrit rahatsızlığıyla karşı karşıya kalan hastalarda çoğunlukla bilekte şişme, eklemlerde sertleşme ve bununla birlikte bitmek bilmeyen ağrılara yol açan bir rahatsızlık türüdür. Yapılan araştırmalarda kromozomlarda gen yapısından dolayı nesilden nesil aktarılan bu rahatsızlık türü, bazen de ağır iş yapmadan kaynaklı olarak görülmektedir. Yapılan araştırmalarda yaşlılık döneminde kemik kasları ve eklemlerin zayıflaması ile özellikle yaşlı insanlarda sıklıkla görülen bir rahatsızlık türüdür.


Gezici Artrit Türleri ve Hastalar Üzerindeki Etkileri Nelerdir?


Uzman hekimlerin yapmış olduğu araştırmalar neticesinde gezici artrit 5 grupta incelenmektedir. Bu gezici artrit türleri ise Travmatik artrit, Eklem Artriti, Romatizman Artrit, Bakteriyel artrit, Gut artrit ve Kimyasal veya Hormonal düzen bozukluğundan kaynaklı oluşan artrit grupları arasında bulunmaktadır.
  • Romatizmal Artrit; İnsanlar arasında iltihaplı romatizma olarak adlandırılan bu rahatsızlık sıklıkla görülen bir rahatsızlık türüdür. Çoğunlukla insan vücudunda eklem bölgelerinde görülür. Romatizmal artrit rahatsızlığı ile karşı karşıya kalan bireylerin eklemlerinde şişlik ve morluklar oluşur. Bununla birlikte kişinin ciddi anlamda ağrılar gözlemlenir. Romatizmal artrit'in en etkili tedavi yöntemi ise akapuntur ile tedavi yöntemidir.
  • Travmatik Artrit; Kişi bir kaza sonrası veya dışarıdan almış olduğu bir darbeden kaynaklı olarak eklemleri zarar görmesi halinde bu rahatsızlık türü meydana gelir. Bu darbelerden kaynaklı olarak kişinin bilek ve eklemlerinde ciddi anlamda şişlikler ve ağrılar oluşur. Bu nedenle böyle bir rahatsızlık ile karşı karşıya kalan kimse bölgesel tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.
  • Eklem Artriti; Eklemlerin kalıtsal ve çevresel etmenlerden kaynaklı olarak zarar görmesi halinde bu rahatsızlık türü ortaya çıkmaktadır. Bu rahatsızlık da eklemler yıpranır ve kireçlenmeye meydana gelir. Bu rahatsızlık türü uzmanlar tarafından henüz tam anlamıyla tanımlanmamasından dolayı kesin bir tedavi durumu söz konusu değildir. Ancak Uzman hekimler tarafından ağrıyı dindiren krem ve ağrı kesicilerle birlikte fizik tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.
  • Bakteriyel gezici artrit; Enfeksiyonlardan kaynaklı olarak oluşan bir bakteriyel rahatsızlık türüdür. Çoğunlukla eklemler üzerinde bulunan bakterilerin zamanla eklem ve kemik dokusuna nüfus etmesiyle birlikte eklemin zamanla işlev görmesini azaltmaya neden olan bir gezci artrit türüdür. Böylesi bir durumla karşı karşıya kalan hastaya Uzman hekimler çoğunlukla antibiyotik tedavisi uygulayarak rahatsızlığın ilerlemesi durdurulur. Böylelikle zaman içerisinde eklem kasları kendisini yenileyerek hasta kendisini toparlar.
  • Gut gezici artrit; Çoğunlukla yüksek tansiyon, şeker ve şişmanlık gibi rahatsızlıklardan kaynaklı olarak meydana gelen bir rahatsızlık türüdür. Vücutta bulunan ürik asit zamanla fazla üretilerek vücutta birikir. Böylelikle biriken ürik asit gezici artriti oluşturarak iltihaplanmaya yol açar.

Gezici Artrit Tedavi Yöntemleri Nelerdir?


Başlı başına bir eklem iltihabı rahatsızlığı olan gezici artrit tedavisi oldukça zor bir rahatsızlık türüdür. Bu nedenle gezici artrite maruz kalan kimse yiyecek, içecek ve kişisel bakıma oldukça dikkat etmek zorundadır. Eklemler üzerinde şişme ve ağrılarla baş gösteren bu rahatsızlık türü ilerleyen zamanlarda kan ve kemik yolu ile vücudun diğer bölgelerine dağılır. Yapılan araştırmalarda bu rahatsızlığın önü alınmadığı takdirde ciddi farklı rahatsızlıkların oluşmasına neden olduğunu dile getirmektedir. Bu hususla Uzman doktorlar tarafından bir kısım fizik tedavi hareketleri, ilaç ve serum tedavileri bu rahatsızlığı kısmen veya tamamen ortadan kaldırmaktadır. Bu nedenle böyle bir rahatsızlığa maruz kalen kimse Uzman hekimlerin kontrolüne başvurmalı ve beklenmeyen bir durum karşısında doktorunu bilgilendirmek zorundadır.

Gezici Artrit Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Psöriatik Artrit Belirtileri ve Tedavisi

Psöriatik Artrit Belirtileri ve Tedavisi

Akut Artrit Belirtileri ve Tedavisi

Akut Artrit Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Artrit Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Artrit Belirtileri ve Tedavisi

Seropozitif Romatoid Artrit Belirtileri ve Tedavisi

Seropozitif Romatoid Artrit Belirtileri ve Tedavisi

Dejeneratif Artrit Belirtileri ve Tedavisi

Dejeneratif Artrit Belirtileri ve Tedavisi