Romatizmal Artrit Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Romatizmal Artrit Belirtileri ve Tedavisi

Romatizmal artrit, insanlarda meydana gelen önemli hastalıklardan biridir. Bu hastalık insanlarda uzun süreli olarak görüldüğü için meydana getirmiş olduğu belirtiler de uzun sürelidir. Romatizmal artrit, insanların tüm eklem yerlerinde görülebilen bir hastalıktır. Özellikle bacaklarda ve bileklerde çok sık görülen bu durum çok şiddetli ağrılarıyla ünlüdür. Kişilerde bulunan bu hastalık sürekli olarak etkisini göstermez. Hastalık kişilerde varsa kronik bir şekilde ağrılar ortaya çıkar ve tekrar ortadan kalkar. İnsanlarda en çok görülen kronik iltihaplı hastalık olan romatizmal artrit, eklemlerde bozulmalar neden olur. Bu nedenle kişiler hareket etmese bile ağrılar etkilerini göstererek kişinin yaşam kalitesini bozar. Tıbbi olarak bu hastalığa kronik poliartritis denilmektedir. Romatizmal artrit problemi yaşayan insanlarda eklemler kıkırdaklar oluşur ve bu kıkırdaklar üzerinde iltihaplanmalar başlar. İltihaplanmalar zamanla kemiklere geçecek şiddetli ağrılara neden olur. Bu hastalığın bulunduğu kişilere çok ciddi antibiyotik tedavileri uygulanır. Kullanılan antibiyotik ilaçlar bazen 2500-3000 mg kadar büyük olmaktadır. Bazı insanlarda bu hastalığa müdahale edilmediği için ve hastalık aşırı bir şekilde arttığı için gözler ve ciltte olumsuz bir şekilde etkilenmektedir. Bu bölgeler genellikle şişmeler, morarmalar gibi durumlarla oluşmaktadır.

Romatizmal artrit hastalığı kadınlarda erkeklere oranla beş kat daha fazla görülmektedir. Bu nedenle bu şikâyet ile hastaneye gelen insanların yüzde sekseni kadınlardır. Yaşa göre oranlanacak olursa bu hastalık 40-50 yaşları arasında çok sık bir şekilde görülür. Bu yaşların ilerlemesiyle romatizmal artrit hastalığının görülme ihtimali daha da artar. Bu hastalık çocuklarda dahil olmak üzere hemen hemen herkeste ortaya çıkabilir.


Romatizmal Artritin neden olur?


Günümüzde kadar yapılan araştırmalara göre romatizmal hastalıkların başında gelen romatizmal artrit sorununun nedenleri tam olarak bilinmemektedir. Bu hastalıklar yapılan tıbbi tahminlere göre kişilerdeki bağışıklık sistemine bağlı olarak ortaya çıkmıştır. İnsanlardaki bağışıklık sisteminin kendi hücrelerine karşı savaş açıp bu hücreleri yok etmesi nedeniyle bu hastalık oluşmaktadır. Tabi ki bu durum tamamen tahminleri birleşiminden oluşmaktadır. Net olarak bilimsel bilgiler elde bulunmamaktadır. Bunun yanında bir diğer tahmin ise romatizmal artrit hastalığında çok fazla görülen genetik etkilerdir. Bu etkiler insanlarda anneden ya da diğer aile bireylerinden geçmiş olabilir.


Romatizmal Artrit ne gibi belirtiler gösterir?

  • Romatizmal artrit sorununda ilk görülen belirti tabi ki bazı eklemlerde oluşan ağrılardır. Bu ağrılar, günün özellikle sabah ve akşamları olmak üzere bazı saatlerinde çok şiddetli bir şekilde ağrımasıdır. Bu ağrılar o kadar şiddetli olur ki kişiler ciddi bir şekilde etkilenerek uykularından bile uyanabilirler. Bunun için yüksek dozlu ağrı kesiciler kullanılır.
  • Bunun yanı sıra romatizmal artrit sorunu olan insanlarda meydana gelen bir diğer belirti, şiddetli şişme sorunlarıdır. Bu sorun eklemlerin bozulmasına bağlı olarak dolaşımın da olumsuz bir şekilde etkilenmesine bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Ağrıyan eklemde oluşan bu şişlik gezici olduğu için her gün farklı bir ekleme geçerek ağrılara neden olur.
  • İnsanlarda sık görülen bir diğer belirtide eklem tutulmasıdır. Sık sık ortaya çıkan eklem tutulması, en az 15 dakika boyunca kişinin eklemini hareket ettirememesine neden olarak ciddi problemlere neden olur. Bu gibi belirtiler kişilerin hareketini zorlayarak kısıtlamalara neden olur.
  • Eğer romatizmal artrit artmışsa ve buna rağmen herhangi bir önlem alınmamışsa kişilerin çeşitli eklemlerinde iltihaplanmalar ortaya çıkabilmektedir. Bu durum nedeniyle sorun ilerlemeden tedavi şarttır.
Romatizmal artrit hastalığının tedavisi için öncelikle net olarak teşhisinin yapılması gerekmektedir. Bunun için öncelikle doktorunuz kan testi yaparak kanınızda herhangi bir belirti olup olmadığına bakacaktır. Bu işlem sonrasında sorunun tamamen anlaşılabilmesi için bazı röntgen filmleri çekecektir. Çekilen röntgende oluşmuş olan romatizmal artrit net bir şekilde görüleceği için öncelikle ilaç tedavisi olmak üzere çeşitli tedaviler yapılacaktır.

Romatizmal Artrit Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Reaktif Artrit Belirtileri ve Tedavisi

Reaktif Artrit Belirtileri ve Tedavisi

Romatoid Artrit Hamilelik Belirtileri ve Tedavisi

Romatoid Artrit Hamilelik Belirtileri ve Tedavisi

Artrit Romatizma Belirtileri ve Tedavisi

Artrit Romatizma Belirtileri ve Tedavisi

Seronegatif Artrit Belirtileri ve Tedavisi

Seronegatif Artrit Belirtileri ve Tedavisi

Kronik Artrit Belirtileri ve Tedavisi

Kronik Artrit Belirtileri ve Tedavisi