Romatoid Artrit Hamilelik Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Romatoid Artrit Hamilelik Belirtileri ve Tedavisi

Romatoid artrit hamilelik, bu hastalıkta gerekli tedavi uygulanmazsa hayatın birçok noktasında kısıtlama uygular. Erken tanı ve tedavisi ile normal bir yaşam sürmek mümkün olabilir. Bu hastalık eklem ve iskelet sistemini etkilediği için çeşitli organları da etkileyebilir. Romatoid artrit hastalığı anne olmaya engel değildir. Ancak bazı durumlarda kısıtlama yapabilir. Önemli olan hastanın kullandığı ilaçlardır. Kullanılan ilacın gebeliğin ilk 3-6. Ayında kesilmesi gerekebilir. Tedavi gerektiren ilacın kesilmesi hastalığın tedavisinde aksama meydana getirebilir. Bu hastalık gebelikte sorun yaratabilir. Hamilelik döneminde romatoid artrit ilacının kullanılması sakıncalıdır. Hamilelik öncesi kullanılan ilacın gebeliği engelleyeceği ve zarar vereceği için hamilelik öncesinde mutlaka ilacın kesilmesi gerekir. Ayrıca hastalığının kontrol döneminde yani romatoid artritin sakin olduğu dönemde hamile kalınması tavsiye edilir. İlaç kesildiği zaman bu durumdan bebek nispeten az şekilde etkilenir.


Romatoit artrit sakinliğinde hamilelik


Romatoid artrit bazen gebelik boyunca sakin seyrederken ilaç tedavisini azaltmak açısından bir avantaj sağlayabilir. Hasta kontrollü bir şekilde hamile kalmıştır ve tedavisine uygun ilaçlarla devam edilebilir. Romatoid artrit hastalarına tüp bebek uygulaması gerektirmez. Doğal yolla hamile kalınabilen hastalıklar arasında yer alır. Bu nedenle doğacak olan bebekteki genetik bozukluğunun önceden araştırılması mümkün değildir. Hamile kalan kişilerin ağrılarının azalması için uygun egzersiz yapmaları gerekebilir. Eklemlere uygulanan fizik tedavi şekilleri ile rahatlama sağlanabilir. Romatoid artrit hastalarının hamilelik esnasında ağır spordan kaçınması gerekebilir. Hamile kalmış olan romatoid artrit hastalığı bulunan kişilerin pilates, yüzme, yürüyüş gibi sporları yapması bu hastalığın sakin kalması için önemlidir. Ayrıca aşırı efor gerektiren sporların yapılması zararlıdır.


Hamilelikte romatoid artrit için yapılacak yöntemler


Hamilelikte devam eden romatoid artrit hastalığının sakin seyrettiği dönemlerde hamileliğin devam etmesi sırasında ellerin fazla kullanılmaması oldukça önemlidir. Hamilelik döneminde ağır işlerin yapılmaması bu hastalığın sakin seyretmesini sağlar. Ancak hamilelik esnasında kişinin uzun süre hareketsiz kalması uygun değildir. Uzun süre ayakta kalmak kadar; uzun süre oturmak da bu hastalık için iyi gelmez. Bazı hastaların hamilelikte soğuktan etkilendiği için ılık ortamlarda yaşamaları gebelik süresince bu hastalığın sakin seyretmesine etkili olacaktır.


Hamilelik döneminde romatoid artritten korunmanın doğal yolları


Gebelik esnasında romatoid artrit hastalığının gerilemesi için doğal yöntemler ile bu hastalığın yavaş seyretmesi sağlanabilir. Bu doğal yöntemlerin başında zeytinyağı, patates, zerdeçal, bal ve tarçın uygulaması, epsom tuzu gibi doğal yöntemler kullanılarak; bu hastaların gerilemesine katkı sağlaması önemlidir. Örneğin zeytinyağı uygulamasını günlük ve el bileklerinin bulunduğu bölüme masaj yaparak uygulanması halinde burada bulunan ağrıların ve şişliklerin geçmesine katkı sağlayacağı için romatoid artrit hastalığında önemli faydalar sağlayacaktır.

Yine yapılacak patates uygulaması sayesinde bu bölümde bulunan şişlik ve ödemin giderilmesine katkı sağlanırken; patatesin içerdiği nişasta sayesinde bu hastalığın azalması sağlanabilir. Gebelik döneminde romatoid artrit hastalığının devam ettiği ancak uygulanacak küçük işlemler sayesinde bu hastalığın gerilemesi sağlanabilir.

Romatoid Artrit Hamilelik Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Enteropatik Artrit Belirtileri ve Tedavisi

Enteropatik Artrit Belirtileri ve Tedavisi

Gut Artriti Belirtileri ve Tedavisi

Gut Artriti Belirtileri ve Tedavisi

Reaktif Artrit Belirtileri ve Tedavisi

Reaktif Artrit Belirtileri ve Tedavisi

Romatoid Artrit Hamilelik Belirtileri ve Tedavisi

Romatoid Artrit Hamilelik Belirtileri ve Tedavisi

Dizde Artrit Belirtileri ve Tedavisi

Dizde Artrit Belirtileri ve Tedavisi