İnflamatuar Artritler Tarifi ve Malzemeleri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

İnflamatuar Artritler Tarifi ve Malzemeleri

İnflamatuar artritler, eklemlerin iltihaplı olduğu durumunda meydana gelen artrit hastalıklarına verilen isimdir. Eklem yerlerini tutan bölümlerde ağrı, şişlik, yürümede zorluk, eklemlerde tutukluluk, eklem problemlerinden dolayı topallama ve elleri kullanmada zorluk gibi sıkıntılara sebep olabilir. Ayrıca boyun, kalça ağrısı, bel ağrısı gibi şikâyetler bu hastalığın belirtileri arasında yer alır. Kimi inflamatuar artrit hastalarında özellikle çocuk yaşlarla deride döküntü ve ateş gibi problemlerde görülebilir.


İnflamatuar artrit hastalığının tanısı nasıl konulur?


Doktorun hastadaki şikâyetleri dinlenmesi sonrasında yapılacak fiziki muayene ile hastalığının teşhisinin yapılması hastalığın tanısı için önemlidir. Muayene sırasında hastanın bütün şikâyetleri anlatması vücudunda bulunan şişliklerin bulunduğu bölgeleri göstermesi önemlidir. Ayrıca bu bölgelerde ortaya çıkan nodül varsa doktorun bunları incelenmesi gerekir. Hastada ateş gibi komplikasyonlar meydana gelmiş ise doktorun bunu dikkate alması gerekir. Bunların dışında inflamatuar artrit hastalığı için gerekli kan testleri yapılır. Vücutta bulunan kanda antikor miktarına bakılır ve bu antikor miktarının pozitif çıkması durumunda artrit hastalığının olduğu saptanır. Böyle durumlarda hastaların hemoglobin değeri düşmüştür ve bu sebeple eklemlerde rahatsızlıklar meydana gelir. Hastalığın ilerleyen safhalarında rötgen ve filmler ile eklemlerde meydana gelen deformasyonun incelemesi yapılır. Ayrıca bu hastalarda sabahları kalktıklarında yarım saat süren tutukluluk gibi problemlerin olması hastalığın tanısı için oldukça önemlidir. Vücutta bulunan eklemlerin en az üç yerinde şişlik gibi şikâyet varsa hastalığın tanısı daha kolaydır. Ayrıca kandaki bulgular ile hastalığın kesin tanısı konulur.


İnflamatuar artritte yapılması gereken tedavi ve egzersizler


Bu hastalığının tedavisi kesin olarak bulunmamaktadır. Ancak hastalığın etkilerinin azaltılması için gerekli ilaç tedavilerinin yanı sıra fiziksel aktivitenin önemli ölçüde yapılması ve yapılacak egzersizler ile bu hastalığın şikâyetlerinin azaltılması sağlanır. Yapılan egzersizler ile ağrıların azaltılması sağlanırken; egzersizin uygun hareketler olması oldukça önemlidir. Böylece eklemlerin hareketinin korunması ve günlük yapılan işlerin daha kolay olması bu hastalığın şikâyetlerinin azalması desteklenir. Günlük yapılacak hafif egzersizler ile eklemde hem kas hareketleri güçlenir hem de tendonların güçlenmesi sağlanmış olur. Bu hastalarda kilo büyük şikâyetler arasında yer alır. Kilosu olan inflamatuar artrit hastasının zayıflaması bu hastalığın şikâyetlerinin azalmasında önemli bir etkendir. Böyle durumlarda en etkili yöntem hastanın günde en az 45 dakika yürümesi ve uygun egzersizlerle vücudunda bulunan fazla kilolardan kurtulması ile kilo vermesi sonucu şikâyetlerinde hafifleme gözlenir. Bu hastalıkta kişinin sosyal hayatı göz önüne alınarak yapılacak egzersiz ve fizik tedavileri ona göre ayarlanması gerekir. Ayrıca hastaya uygun egzersizlerin seçilmesi oldukça önemlidir. Böyle durumlarda kişiye ailesinin destek olması bu hastalığın tedavi sürecinde oldukça önemlidir. Çocuk yaşta bulunan artrit hastasına ebeveynlerinin destek olması son derece etkin rol oynar. Çocuğun düzenli olarak doktora götürülmesi oldukça önemlidir. Ayrıca çocuğunun ilaçlarını zamanında kullanması, bu hastalığın ilerlemesine engel olur. Anne ve babaların çocukta bulunan ilaca karşı yan etkilerin olup olmadığını sürekli kontrol etmesi gerekir. Çocuğa uygun egzersiz esnasında anne veya babasının yardım etmesi, onunla birlikte egzersiz yapması çocuğun şikâyetlerinin azalmasına sebep olur.


İnflamatuar artrit hastalığının ilerlemiş hali


Bu dönemde hastanın uzun dönemli istirahat sonucunda eklem rahatsızlıklarının, ağrılarının azaltılması sağlanır. Bu esnada hastaya küçük egzersizler yaptırılarak eklemlerin hareket etmesi sağlanır. Ayrıca bu hastalığın ilerleyen evrelerinde lazer ile fizik tedavi yöntemleri uygulanır. Lokal sıcak uygulamalar ve belirli bölgelerde soğuk uygulamalar uygulanarak hastalıkların şikâyetlerinin azaltılması ile hastanın biraz rahatlatılması sağlanır. İnflamatuar artrit hastalığının ilerlemiş hastalarına yardımcı cihazlar kullanması tavsiye edilir. Bu hastalığın ileri boyutlarında cerrahi tedavi yöntemleri kullanılır. Eklemlerde oluşan deformitelerinin düzeltilmesi sağlanır. Bu hastalarda omuz eklemi tutulumunun sıkı olmasından dolayı hastanın yürümede zorluk yaşaması ve günlük aktivitelerini yerine getirememesi gibi durumlarda gözlenir. Böyle durumlarda doktorun yapacağı tedavi ile hastanın şikâyetlerinin azaltılması sağlanır.

İnflamatuar Artritler Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Romatoid Artrit Bitkisel Tedavisi

Romatoid Artrit Bitkisel Tedavisi

Gut Artriti Belirtileri ve Tedavisi

Gut Artriti Belirtileri ve Tedavisi

Artrit Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Artrit Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Artrit Çeşitleri Nelerdir?

Artrit Çeşitleri Nelerdir?

Psöriatik Artrit Belirtileri ve Tedavisi

Psöriatik Artrit Belirtileri ve Tedavisi